Intercultural communicative competence and global citizenship education of ELT student teachers through telecollaboration
İngilizce öğretmeni adaylarının uzaktan iş birliği aracılığıyla kültürlerarası iletişim yeterliliği ve küresel vatandaşlık eğitimi
  1. Tez No: 756163
  2. Yazar: SAMED YASİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA YANGIN EKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Günümüzün küreselleşen ve dijitalleşen dünyasında, kültürlerarası iletişim yetkinliğini ve küresel farkındalığı teşvik etmek amacıyla dil öğrenenleri farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen öğrencilerle iş birliği yapmak için kültürlerarası etkileşimlere dahil etmek gerekli hale gelmiştir. Uzaktan iş birliği, coğrafi olarak birbirinden uzak konumlardaki öğrencileri ortak bir hedef doğrultusunda belirli görevleri tamamlamaları için çevrimiçi olarak bir araya getirdiğinden bu hedefe ulaşmak noktasında ideal bir alan olarak görülmektedir. Bu çalışma, küresel vatandaşlık eğitimi temalı uzaktan iş birliği projesinin 12 Türk İngilizce öğretmeni adayı arasında kültürlerarası iletişim yetkinliğini teşvik edip etmediğini araştırmayı ve katılımcıların genel uzaktan iş birliği deneyimlerini ve uzaktan iş birliği ve küresel vatandaşlık eğitiminin İngilizce sınıflarına ve İngilizce Öğretmenliği programlarına entegrasyonu hakkındaki görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Küresel vatandaşlık eğitimi temalı bu dörtlü uzaktan iş birliği çalışması Türkiye, Almanya, İsrail ve Brezilya'daki İngilizce öğretmeni adaylarını bir nihai ürün ortaya koymaları için bir araya getirmiştir. Katılımcı İngilizce öğretmeni adayları iki ay boyunca Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine dayanan İngilizce öğretimine yönelik ders planı hazırlamak amacıyla etkileşimde bulunmuşlardır. İki ay süren bu uzaktan iş birliği çalışmasında katılımcılar uluslararası gruplarında Zoom üzerinden haftalık toplantılar gerçekleştirmişlerdir. Haftalık grup toplantılarına ek olarak, dört ülkeden bütün İngilizce öğretmeni adaylarının katıldığı dört müşterek toplantı yapılmıştır. Haftalık grup toplantıları ve müşterek toplantılar kayıt altına alınmış ve bütün etkileşimler araştırmacı tarafından harfi harfine çeviri yazı haline getirilmiştir. Haftalık görüşmeler ve müşterek toplantılarla birlikte Türk katılımcılar her grup toplantısından sonra yansıtıcı günlükler yazmışlardır. Çalışma süresince bütün katılımcılar Moodle platformunda düşüncelerini ve bakış açılarını paylaşmışlardır. Çalışma sonunda genel uzaktan iş birliği deneyimlerini açımlamak amacıyla Türk İngilizce öğretmeni adaylarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu yarı yapılandırılmış görüşmeler de kayıt altına alınmış ve harfi harfine çeviri yazı haline getirilmiştir. Byram'ın (1997) kültürlerarası iletişim yetkinliği çerçevesi, yönlendirilmiş nitel içerik analizi prensiplerine göre yapılan kodlama sürecine yol göstermesi amacıyla kullanılmıştır. NVivo 12 nitel veri analizi programı çalışmanın verilerini kodlamak ve analiz etmek için kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, uzaktan iş birliğinin katılımcı Türk İngilizce öğretmeni adaylarının kültürlerarası iletişim yetkinliklerini büyük ölçüde desteklediğini ortaya koymuştur. Ayrıca katılımcılar, uzaktan iş birliği deneyimlerinden ve küresel vatandaşlık eğitiminden tamamen memnun kalmışlar, bu yaklaşımların İngilizce sınıflarına ve İngilizce Öğretmenliği programlarına entegre edilmesini istemişler ve ileride kendi öğrencilerine aynı deneyimi yaşatmak istediklerini beyan etmişlerdir. Çalışmanın bulguları, İngilizce öğretmenleri ve öğretmen eğitmenlerine önemli pedagojik faydalar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's globalized and digitalized world, it has become necessary to involve language learners in intercultural interactions to collaborate with learners from different countries and cultural backgrounds with the purpose of fostering intercultural communicative competence and global awareness. Telecollaboration is seen as an ideal venue to achieve this objective because telecollaborative projects bring together learners from geographically dispersed locations online to collaborate on certain tasks to reach a common goal. This study aimed to investigate whether telecollaborative project on the theme of global citizenship education fosters Intercultural Communicative Competence (ICC) among 12 Turkish student teachers of English, and reveal their views on their overall telecollaborative experiences, integration of telecollaboration and global citizenship education into EFL classrooms and ELT teacher education programs. The present quadrilateral telecollaborative study on the theme of global citizenship education brought together student teachers of English from Turkey, Germany, Israel, and Brazil to create a final product. The participating student teachers interacted with each other for two months to design an English teaching lesson plan, which is based on United Nation's Sustainable Development Goals. During this two-month telecollaborative study, the participants had weekly team meetings in their transnational groups on Zoom. In addition to these weekly team exchanges, there were four joint classrooms in which all the student teachers in four countries participated. The team exchanges and joint classrooms were recorded, and all the interactions were transcribed verbatim by the researcher. Along with the team exchanges and joint classrooms, the Turkish participants wrote reflective journals after each team exchange. During the process of the study, all the participants posted their thoughts and perspectives on a Moodle platform. At the end of the project, semi-structured interviews were administered to Turkish student teachers of English to explore their overall telecollaborative experiences. The semi-structured interviews were recorded and transcribed verbatim as well. Byram's (1997) ICC framework was used to guide the coding procedure in the study according to directed qualitative content analysis principles. NVivo 12 qualitative data analysis software was used for coding and analyzing the data in the study. The findings of the study revealed that telecollaboration greatly fostered ICC among the participating Turkish student teachers of English. Moreover, the participants were completely satisfied with their telecollaborative experiences and global citizenship education, they want these approaches to be integrated into EFL classrooms and ELT teacher education programs, and they would like to offer their students a telecollaborative experience in the future. The findings of the study offer considerable pedagogical benefits to English teachers and teacher trainers.