Yasal önalım hakkı
Legal preemption right
- Tez No: 261654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK NAMİ NOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada taşınmaz mülkiyetinin yasal kısıtlamalarından biri olan yasal önalım hakkı incelenmektedir. Yasal önalım hakkı, Türk Medeni Kanunu'nun 732. ve 734. maddeleri arasında düzenlenmektedir. Bu hakkın düzenlenmesinin ilk amacı, paylı mülkiyet birliğine üçüncü kişilerin girmesini önlemektir. Bir diğer amacı ise, payların tek elde toplanmasının sağlanmasıdır. Yasal önalım hakkı uygulamada sıkça uyuşmazlıkların ortaya çıkmasına sebep olan bir haktır. Bu uyuşmazlıklar sebebiyle de öğretide pek çok görüş ileri sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı; öğretide ve uygulamada sıkça ortaya çıkan bu sorunlara, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanundaki düzenlemeler çerçevesinde çözüm yolları üretmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with legal preemption right, which is one of the property limitations. Legal preemption right is regulated between the article 732 and 734. The first purpose of this right is to prevent the inclusion of the others who is not shareholders. Another purpose of this right is to hold the shares in one hand. Legal preemption right is a right which causes conflicts in implementation. Because of this conflicts many opinions have been defended in doctrine. The purpose of this study is to produce solutions for the problems which appears both in doctrine and implementation within the meaning of the new Civil Code.