Zeytin (Olea europaea) yaprağı ekstraktlarının dişi suriye hamsterlerinde (Mesocricetus auratus) östrus siklusu üzerine etkileri
Effects of olive (Olea europaea) leaf extracts on oestrus cycleof female syrian hamsters (Mesocricetus auratus)
  1. Tez No: 756172
  2. Yazar: SELMA ÖZSALMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Zeytin (Olea europaea) meyvesi yenen yaprağında fenolik asitler, fenolik alkoller, flavonoidler, sekoiridoidler ve triterpenler gibi çok sayıda biyoaktif bileşenler bulunduran uzun ömürlü bir ağaçtır. Zeytin yaprağında bulunan en önemli biyoaktif madde oleuropeindir. Zeytin yaprağı halk arasında tıbbi ve terapötik etkileri nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmada zeytin yaprağı ekstraktının yetişkin dişi hamsterlerde östrus siklusu üzerine etkileri araştırılmıştır. Yaz mevsiminde Çanakkale'nin Geyikli beldesinden toplanan zeytin yaprakları öğütülerek toz haline getirildikten sonra soxhlet cihazında (50 g zeytin yaprağı-400 mL %70'lik etanol) ekstraktı elde edilmiştir. Dişi hamsterlere 30 gün süresince üç farklı dozda (20 mg/kg, 40 mg/kg, 80 mg/kg) zeytin yaprağı ekstraktı intraperitoneal olarak enjekte edilmiştir. Çalışma sonunda hayvanların östrojen hormon seviyesine, vajinal smear sürüntüsünde östrus siklusuna, ovaryum ve uterus histolojisine bakılmıştır. Zeytin yaprağı ekstraktının vajinal smear çalışmalarından elde edilen bulgulara göre uygulanan her doz kontrole göre daha etkili olurken yüksek doz (80 mg/kg) uygulamasının östrojen seviyesinde yükselmeye, vajinal smearde kornifiye hücre sayısında artışa, küçük çekirdekli intermediyal hücre sayısında azalmaya sebep olduğu, ovaryumlarda ovulasyon için uyarılan folikül sayısında artışa, uterusun endometriyal tabakasında kalınlaşmaya neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Olive (Olea europaea) is a long-lived tree whose fruit is eaten and its leaves contain many bioactive components such as phenolic acids, phenolic alcohols, flavonoids, secoi-ridoids, and triterpenes. The most important bioactive substance found in olive leaves is oleuropein. Olive leaf is widely used among people for its medicinal and therapeutic effects. In this study, the effects of olive leaf extract on the estrus cycle of female adult hamsters were investigated. Olive leaves collected in the summer season from Çanakkale Geyikli town were used. After the olive leaves were ground into powder, the extract was obtained in sox (50 g leaf-400 mL %70 ethanol). Three different doses (20 mg/kg, 40 mg/kg, and 80 mg/kg) of olive leaf extracts were injected into female hamsters for 30 days. At the end of the study, the estrogen hormone level of the animals the estrus cyclein the vaginal smear swab, ovarial and uterus histology were examined. According to the findings obtained from the vaginal smear studies of olive leaf extract, all doses applied were effective compare to control group but ahigh dose (80 mg/kg) application causes an increase in the estrogen level, an increase in the number of cornified cells in the vaginal smear, a decrease in the number of small-nucleated intermedial cells, an increase in the number of follicles stimulated for ovulation in the ovaries, an increase in the thickness of the endometrial layer of the uterus.