Tasavvufi ve psikolojik bir bakış açısıyla su mucizesinin bilimsel incelenmesi
Sicientific study of the water miracle from a mystical and psychological perspective
  1. Tez No: 756210
  2. Yazar: NECLA SAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAİT MERMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Psychology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tez çalışmamız bir giriş bölümü, üç ayrı ana bölüm ve sonuç kısmından müteşekkildir. Giriş bölümü litaretür değerlendirmesi, çalışmanın amacı, kaynakları, konusu, yöntemi ile ilgili bir hülasayı içermektedir. Çalışmanın birinci bölümünde başta İslâm Dini'nde (ayet ve hadislerde) olmak üzere diğer bazı dinlerde (Musevilik, Hristiyanlık gibi) ve toplumlarda (Osmanlı, Antik Yunan, Eski Türkler ve Hint toplumları gibi) suyun önemiyle ilgili suya atfedilen değerler, kült ve inanışlara değinilmiştir. Dinlerde ve toplumlarda su ile ilgili yapılmış ve yapılması süregelen dini ayin veya kültürel gelenekler bağlamında uygulamalar ve bu uygulamaların taşıdığı psikolojik etkiler ve anlamlar üzerine çalışılmıştır. İkinci bölümde Tasavvuf edebiyatında ve divan şiirinde su konusunda yazılmış kasideler, şiirler, kısa hikâyeler ve atasözleri; Mevlânâ'nın Mesnevîsi'nden, Yunus Emre'nin kullandığı su imgesine ve Fuzûlî'nin Su Kasidesi'ne ve kadar çeşitli örneklerle suyun edebiyattaki yansıması, kullanımı ve sahip olduğu değer arzedilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise önceki bölümlerde anlatılan suyun önemi, suya atfedilen değerin ve insan üzerindeki etkilerinin bilimsel olarak Japon bilim adamı Masaru Emoto'nun yaptığı çalışmalarıyla ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır. Yapılan deneyler sonucu elde edilen verilerinbu çalışma için ne gibi mesajlar taşıdığı üzerine yazarın kitaplarından faydalanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Su ve insan ilişkisinin başka bir boyutta ele alınıp alınamayacağı üzerine bir düşünce geliştirip bu sorunun cevabı araştırılmıştır. Sonuç olarak bu araştırma ile su hakkında Tasavvuf-psikoloji-bilim bir arada incelenerek ilimler arası ortak bir sonuca varmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study consists of an introduction, three main sections and a conclusion at the end. The introduction includes an overview of the literature review, the purpose, sources, subject and method of the study. In the first part of the study, the values, cults and beliefs attributed to water related to the importance of water in the religion of Islam (verses and hadiths) and some other religions (such as Judaism, Christianity) and societies (such as the Ottoman, Ancient Greek, Ancient Turks and Indian societies) are mentioned. . The practices in the context of religious rituals or cultural traditions related to water in religions and societies and the psychological effects and meanings of these practices have been studied. In the second part, odes, poems, short stories and proverbs About water in Sufi literature and divan poetry; It has been tried to present the reflection, use and value of water in literature with various examples from Mevlânâ's Mesnevî to the water image used by Yunus Emre and Fuzûlî's Water Ode. In the third chapter, the importance of water described in the previous chapters, the value attributed to water and its effects on humans are scientifically related to the studies of Japanese scientist Masaru Emoto. It has been tried to explain what kind of messages the data obtained as a result of the experiments carry for this study, by making use of the author's books. A thought has been developed on whether the relationship between water and human can be handled in another dimension and the answer to this question has been researched. As a result, the conclusions that can be made About water in the light of mysticism, psychology and science are summarized.