KOBİlerin uluslararasılaşma sorunsalı
Internationalization problem of SMEs
  1. Tez No: 756211
  2. Yazar: MAHMOOD ABED HASAN ALFAHDAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
KOBİ'ler son dönemde esnek ve başarılı üretim yapıları, sosyal kalkınma ve ekonomik büyüme, istihdam olanakları yaratarak istihdama katkı sağlama ve benzeri özellikleri ile küresel ekonomide önemli bir yer işgal etmektedirler. KOBİ'ler ülkenin geniş bölgelerine yayılmış olmaları nedeniyle bölgesel gelişmişlik açıklarının kapatılmasında, mülkiyetin genişletilmesinde, istihdam olanaklarının sağlanmasında ve demokratik bir yaşamın sürdürülmesinde önemli bir güç faktörüdür. Toplam katma değerden ülke ekonomisinin“temel”dinamiklerini oluşturmaktadır.“KOBİ destek politikaları, dünya çapındaki KOBİ'lerin ekonomik entegrasyonunu ve verimliliğini artırmak için tasarlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, KOBİ'lerin temel desteklerinden biri olan KOBİ'lere verilen kredilerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmanın amacı, KOBİ'lere verilen krediler ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisini ve nedensel ilişkinin yönü, açıklığa kavuşturmaktır.”Nedensellik testi için aylık veriler kullanılmıştır. Anketin ilk bölümü, KOBİ'lerin farklı ülkelerdeki tanımlarını, temel özelliklerini, güçlü ve zayıf yönlerini ve küresel ekonomideki konumlarını açıklayan üç bölümden oluşmaktadır. Bölüm 2, Türk KOBİ'lerini ve Türkiye ekonomisindeki konumlarını ve finansal kaynaklarını açıklamaktadır. Son kısım, KOBİ'lere verilen krediler ile ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişkiyi test etmektedir. Test sonuçlarına göre; KOBİ kredileri ile Türkiye'nin ekonomik büyümesi arasında bir ilişki vardır ve KOBİ kredileri ekonomik büyümeden sorumludur."
Özet (Çeviri)
SMEs occupy an important place in the global economy thanks to their flexible and successful production structures, social development and economic growth, and contribute to employment through job creation and similar characteristics. With the spread of small and medium businesses in large areas of the country, they represent a major force in bridging regional development gaps, increasing ownership, creating jobs, and sustaining democratic life. It constitutes the“basic”dynamics of the country's economy of total value added. "SME support policies are designed to enhance the economic integration and performance of SMEs around the world. The aim of this study is to study the impact of loans to SMEs, a major support for SMEs, on economic growth. The objective of this study is Clarify the causal relationship and the direction of the causal relationship between loans granted to small and medium enterprises and economic growth. Monthly data were used to test for causality. The first part of the survey consists of three parts that define the definition of SMEs in different countries, their main characteristics, strengths and weaknesses, and their place in the global economy. Chapter Two describes Turkish SMEs, their position in the Turkish economy, and their financial resources. The final section examines the causal relationship between loans to SMEs and economic growth. according to the test results; There is a relationship between SME loans and economic growth in Turkey, and SME loans are responsible for economic growth.