Küresel pandemi sürecinde uluslararası ticari uyuşmazlıkların çözümü ve online duruşmaların hukuki niteliği
International commercial disputes resolution and legal nature of online hearings in the global pandemic process
  1. Tez No: 756209
  2. Yazar: EMRE TEKCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çin'in Wuhan şehrinde, 2019 yılının Aralık ayı sonlarında ortaya çıkan, yayılış hızı ve öldürücü etkileri sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2021 yılı 11 Mart tarihinde küresel“pandemi”ilan edilen hastalık neticesinde tüm dünya sadece hastalık olarak değil sosyal, psikolojik, ekonomik ve ticari olarak da olumsuz etkilenmiştir. Birçok kişi bu hastalık sebebiyle yaşamını yitirmiştir ve halen yitirmeye devam etmektedir. Hastalık, küreselleşmenin etkisi, ulaşım olanaklarının artması ve ülkeler arası dolaşım sebebiyle ülke bazlı değil tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Kişiler arası ya da bir ülke içerisindeki ticarette yaşanan uyuşmazlıklarda ülke mahkemelerince çözüme gidilmektedir. Ancak farklı ülkelere ait işletmeler arasında uyuşmazlık çıktığında çözüme nasıl gidilmeli bunun üzerine pandemi süreci eklendiğinde süreç daha da zor hale gelmektedir. Ülkeler arası yapılan ticari anlaşmalarda yaşanan uyuşmazlıklara bir de Covid-19 pandemisi eklenmiştir. Salgın nedeniyle ülkelere giriş çıkışların kapatılması, karantina süreçleri, sokağa çıkma kısıtlamaları, iş yerlerinin kapatılması, vize verilmemesi gibi sebeplerden dolayı tedarik zinciri sekteye uğramış ithalat ve ihracatta aksamalar yaşanıp bazı sektörlerde üretimler durma noktasına gelmiş ve yapılan sözleşmeler gerektiği gibi uygulanamamıştır. Çalışmamda pandemi sürecinde online duruşmaların hukuki açıdan niteliğini ortaya koymayı amaçlamaktayım. Bu tez uluslararası ticaretteki uyuşmazlıklarda online duruşmalar üzerine çalışma içermektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the disease, which was declared a global pandemic by the World Health Organization on March 11, 2020, due to the rate of spread and lethal effects that emerged in Wuhan, China in December 2019, the whole world was adversely affected not only as a disease but also socially, psychologically, economically and commercially. Many people have died from this disease and are still dying. The disease has affected the whole world, not country-based, due to the effect of globalization, increased opportunities of transportation and international circulation. Disputes between individuals or in trade within a country are resolved by the courts of the country. However, when there is a conflict between businesses from different countries, how to go to a solution, when the pandemic process is added, the progress becomes even more difficult. The Covid-19 pandemic has also been added to the conflicts in commercial agreements between countries. The supply chain has been disrupted due to reasons such as the closure of entry and exit to countries, quarantine processes, curfews, closure of workplaces, and visa refusal due to the epidemic. There have been disruptions in imports and exports, production in some sectors came to a standstill, and contracts could not be properly implemented. In my work, I aim to reveal the legal nature of online courts during the pandemic process. This thesis includes work on online courts in disputes in international trade.