Türk Yurdu Dergisi'nde medeniyet tasavvuru (1987'den günümüze)
Civilization conception in Türk Yurdu (since 1987)
- Tez No: 756222
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dergiler, yayımlandıkları dönemin düşünce ve kültür hayatına tanıklık yapmaktadır. Dolayısıyla dönemin dergilerini incelemek, düşünce dünyasını anlayabilmek adına başvurulacak birkaç yoldan biridir. Yüzyılı aşan bir yayın hayatına sahip olan Türk Yurdu Dergisi, ele aldığı tema ve problematiklerle, dönemin felsefe ve düşünce dünyasına doğrudan tanıklık etmektedir. Dergide kültür ve medeniyet hayatını şekillendiren pek çok konuda makaleler yayımlanmıştır. Türkiye'de özgün bir felsefe ve sosyal bilimler geleneğinin kurulması ve kurumsallaşması için bu çabaların tahlil ve tenkit edilerek değerlendirilmesi gerekmektedir. Dergi ilk yayımlanmaya başladığı 1911 yılından bu yana zaman zaman kapanmak ve tekrar açılmak durumunda kalsa da varlığını sürdürmüş ve 1987 yılından sonra aralıksız olarak çıkarılmıştır. Derginin konularına ve yayın politikasına bakıldığında Türk kültürü ve medeniyetini ilgilendiren her alanda yayın yapıldığı görülür. Dergide, sosyal bilimler ve düşünce alanında bir boşluk olduğu tespit edilerek bunu kapatmaya yönelik faaliyet yürütülmüştür. Dil, tarih, edebiyat, felsefe, sosyoloji, ahlak, din, sanat ve siyaset gibi alanlarda ciddi bir birikim ortaya konulmuştur. Türk Yurdu Dergisi, Osmanlı'nın toprak kayıplarıyla geri çekilmesi sürecinde Türklere maddi ve manevi varlığını hatırlatarak onu tekrar yüksek bir medeniyet seviyesine taşıyabilmek gayesi ile yola çıkmıştır. Bu bakımdan kültür unsurlarından beslenerek yeni bir medeniyet teklifi sunmaktadır. Dolayısıyla Türk Yurdu, medeniyetin temelini teşkil eden bilim, felsefe, sanat gibi alanlarda yoğunlaşarak Türk modernleşmesini inşa etmeyi amaçlamıştır. Bu açıdan bakıldığında Türk Yurdu Dergisi, medeniyet eksenli bir Türkoloji oluşturmak hususunda önemli bir görev üstlenmiştir. Medeniyet, insanoğlunun sistematik düşüncesi ve planlı eyleminin bir yansımasıdır. Bu bakımdan bir birikim ve inşa faaliyetidir. Bütün medeniyet verimleri de dil ile oluşturulur ve korunarak nesilden nesile aktarılır. Bu sebepten Türk Yurdu'nda medeniyet kurucu unsurlar incelenirken en temelde dile yani Türkçeye yapılan vurgu dikkat çekmektedir. Zira toplumu kendisi yapan en temel unsur o toplumun anadilidir. Bu bakımdan dergide öne çıkan fikir, Türkçenin medeniyet dili olduğu fikridir. Çalışmamızın amacı; köklü bir gelenek oluşturan ancak felsefe, düşünce ve değer bağlamında yeteri kadar incelenmemiş olan Türk Yurdu Dergisi'ni, medeniyet açısından incelemektir. Çalışmamızın çerçevesi 1987 yılından günümüze kadar olan derginin son dönemi ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Journals testify to the intellectual and cultural life of the period in which they were published. Therefore, examining the journals of the period is one of the few ways to understand the world of thought for that period. Journal of Türk Yurdu, which has a publishing life of more than a century, directly witnesses the world of philosophy and thought of that period with the themes and problematics it deals with. In the journal, articles were published on many subjects that shaped the life of culture and civilization. In order to establish and institutionalize a genuine/authentic tradition of philosophy and social sciences in Turkey, these articles should be evaluated through analysis and criticism. Although the journal had to be closed down and re-opened from time to time since 1911-when it was first published-, it has continued to exist and has been published continuously since 1987. When the subjects and publication policy of the journal are examined, it is seen that publications are made in every field that concerns Turkish culture and civilization. In the journal, it was determined that there was a gap in the field of social sciences and thought, and activities/efforts were carried out to fill it. A serious accumulation of knowledge has been put forward in fields such as language, history, literature, philosophy, sociology, morality, religion, art and politics. Journal of Türk Yurdu set out with the aim of bringing the Turks back to a high level of civilization by reminding them of their material and spiritual existence in the process of the Ottomans' withdrawal with territorial losses. In this respect, it offers a new civilization proposal by feeding on cultural elements. Therefore, Journal of Türk Yurdu aimed to build Turkish modernization by concentrating on fields such as science, philosophy and art, which form the basis of civilization. From this point of view, Journal of Türk Yurdu has undertaken an important task in creating a civilization-oriented Turcology. Civilization is a reflection of humankind's systematic thought and planned action. In this respect, it is an accumulation and construction activity. All civilizational achievements are constituted by language and transferred from generation to generation by being preserved. For this reason, the emphasis on language, i.e. Turkish, draws attention while examining the constructive elements of civilization in the Journal of Türk Yurdu since the most basic element that makes the society itself is the mother tongue of that society. In this regard, the prominent idea in the journal is the thought that Turkish is the language of civilization. The aim of our study is to examine the Journal of Türk Yurdu in terms of civilization. In fact, the Journal of Türk Yurdu has a deep-rooted tradition but has not been adequately examined in terms of philosophy, thought and value. The framework of our study is limited to the last period of the journal from 1987 to the present.