Dijital sanata evrilen dünya'da NFT'nin yeri
NFT in the world evolving into digital art
  1. Tez No: 756223
  2. Yazar: EGE KAFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ASLI IŞIKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Geçmişten günümüze sanat tarihine baktığımızda sanatçılar dönemsel olarak sürekli yeni arayışlar içerisinde olmuşlardır. Zaman ilerledikçe sadece geleneksel sanat teknikleriyle sınırlı kalmayıp sürekli olarak farklı malzemeler kullanmış, yeni teknikler ortaya koymuşlardır. Blockchain teknolojisi sayesinde geliştirilen, NFT (Non-Fungible-Token) olarak bilinen ve görsel bağlamlarında kripto sanat olarak anılan bu yeni teknoloji, resim, ses, video gibi çeşitli verilerin dijital bir ortamda Blokchain'e yazılması ve bu verilerin dijital olarak sertifikalandırılmasını sağlamıştır. Bu çalışmada Blockchain ve NFT teknolojisinin sanat tarihi bağlamında getirdiği yenilikleri, sanatın dijitalleşmesi ile oluşan yeni sanat ortamları ve yeni bir sanat devrimi olarak kabul gören dijital sanat dönemi incelenecek ve bu bağlamda bana ait olan çalışmalara yer verilecektir. Dijital sanat alanında yaptığım çalışmalara ve ürettiğim NFT'lere değinilecektir. Bugünkü sanat üretim tarzı ve teknolojisini kendi sanatımda nasıl kullandığım açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
When we look at art history historically, artists have been exploring new art paradigms periodically. Evolving with the technology and human condition, artists were not limited to traditional art techniques but constantly used different materials and techniques. Non-Fungible Tokens (NFT), also known as crypto art in visual contexts introduced by blockchain technology, have enabled the deployment of various data types such as pictures, audio, and video to the blockchain, empowering digital certifications and ownerships of the aforementioned data types. In this thesis, the innovations driven by NFT technology in the context of art history and new art environments created by the digitalization of art have been examined.