Transient dynamics response of encased viscoelastic cylindens
Çevrelenmiş viskoelastik silindirlerin geçici dinamik davranışı
  1. Tez No: 75623
  2. Yazar: ÖZGE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, iç tabakası viskoelastik ve dış tabakası elastik olan iki tabakalı, plak, dairesel silindir ve kürenin geçici dinamik davranışı karakteristikler yöntemi kullanılarak incelenmektedir. İç tabakada kullanılan viskoelastik malzeme standart, doğrusal bir katı olarak modellenmiştir. Analiz, cismin bir yüzeyine zamana bağlı etki uygulanması diğer yüzeyin ise serbest olması hali için gerçekleştirilmiştir. Bunlara ek olarak elastik bir kabuk ile çevrelenmiş, viskoelastik dairesel silindirin dinamik davranışı viskoelastik tabakanın iç yüzeyinin zamana bağlı olarak hareketi halinde incelenmiştir. Düz tabaka, dairesel silindir ve küre, kartezyen, silindirik ve küresel koordinat sistemleri ile tanımlanmıştır.“x”, düz tabaka problemde yüzeye dik uzaklığı, diğer iki problemde ise radyal uzaklığı tanımlamaktadır. Her üç problem için de ortak bir formülasyon kullanılmıştır. Bu formülasyondaki p sabiti, düz tabaka, silindir ve küre için sırası ile 0, 1,2 değerlerini almaktadır.Sayısal sonuçlar dinamik etkinin başlangıçta rampalı bir basamak basıncı olması durumunda elde edilmiştir. Normal gerilmelerin değişik konumlarda zamana bağlı değişimlerini veren eğriler çizilmiştir. Bu eğriler sınır yüzeyleri ve ara yüzeydeki yansıma ve kırılmaların, birinci tabakanın viskoelastik bir malzemeden yapılmasının ve cisimlerin geometrisinin etkilerini göstermektedir. Bunlara ek olarak, iç yüzeyin hareket etmesi durumu için çizilmiş grafiklerde hareket eden iç sınır yüzeyinin ve elastik kabuğun kalınlığının etkilerini görmek mümkündür. Bu etkiler detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the transient dynamic response of two-layered plane layers, circular cylinders and spheres with the inner layer being viscoelastic and outer layer being elastic is investigated by employing the method of characteristics. The viscoelastic material of the inner layer is modelled as standard linear solid. The analysis is carried out when one surface of the bodies is subjected to a uniform time dependent dynamic input while the other surface is free of surface tractions. Furthermore, transient dynamic response of encased viscoelastic cylinders is investigated when the inner surface of the body is a moving boundary. The plane, cylindrical and spherical problems are referred, respectively, to cartesian, cylindrical and spherical coordinate systems in which x denotes the distance perpendicular to the surface for the layer problem and radial distance for the other two. A common formulation is used for the three problems by introducing a tracing constant p. This tracing constant p takes the value 0,1 and 2 for the layer, cylindrical and spherical problems, respectively. fflThe numerical results are obtained when the dynamic input is uniform pressure with a step-type with an initial variation in time applied at the outer/inner boundary surface of the body. The body is assumed to be at rest initially. Curves are plotted for ai(v), ai(e) normal stresses in the x-direction, and a2(v), a2(e), normal lateral stresses for the layer and spherical problems and normal circumferential stress for the cylindrical problem. These curves denote the variations of stresses ai(v), a2(v), a2(e) with time at different locations. The curves reveal the effects of reflections and transmissions at the boundary and at the interface, the viscoelastic nature of the inner layer and the geometry of the bodies. Furthermore curves denoting the variations of the normal and circumferential stresses with time at various locations for the problem in which the inner surface of the viscoelastic layer is a moving boundary, reveal the effects of moving boundary and thickness of the elastic shell. These effects are discussed in detail.