Composite reliability model for bridge pier scour
Köprü ayakları etrafındaki oyulmalar için bileşik güvenirlik modeli
- Tez No: 75624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MELİH YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Köprü ayaklarının tasarımında göz önünde bulundurulan parametrelerin çoğu rastgele değişkenler olup istatistiksel irdelenme gerektirmektedir. İlgili hidrolojik ve hidrolik parametre değerlerinin yetersiz olması nedeniyle tasarımdaki risk kaçınılmazdır. Bu risk köprülerin yakın çevresinde bir takım koruyucu önlem yapılarıyla azaltılabilir. Bu çalışmada, köprü ayakları etrafında meydana gelen yerel oyulma mekanizmasının güvenilirliğini statik yükleme-direnç yöntemiyle çözümleyen bir bileşik güvenilirlik modeli geliştirilmiştir. Gerekli istatistiksel analizler için Kite tarafından sunulan bilgisayar programları yeniden düzenlenmiş ve bileşik LN2 olasılık yoğunluk fonksiyonu için bileşik güvenilirlik hesaplamalarıyapan bir bilgisayar programı yazılmıştır. Modelde yaklaşım akım derinliği yükleme, maksimum oyulma derinliği (köprü ayağı pabuç alt ucunun en düşük derinliği) de direnç olarak kabul edilmiştir. Bir dizi laboratuvar ve prototip verisi sınanarak yükleme ve direncin bileşik olasılık yoğunluk fonksiyonu olarak iki parametreli lognormal olasılık yoğunluk fonksiyonu elde edilmiştir. Güvenilirliğin geniş bir aralıkta hesaplanmasıyla güvenilirlik ile yükleme arasındaki etkileşimi gösteren bir bağıntı geliştirilmiştir. Modelin kullanımını göstermek amacıyla içeriğinde güvenilirlik, emniyet faktörü ve yinelenme dönemi arasında bir ilişkinin geliştirildiği pratik bir uygulama sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many of the parameters involved in the design of bridge piers are of random characters that need statistical treatment. However, because of the lack of relevant information in hydrologic and hydraulic parameters, there is always a risk in the design which may be reduced by implementing some protective measures in close vicinity of bridges. In this study a composite reliability model is developed for the analysis of bridge pier scour using static loading-resistance interference. A number of computer programs presented by Kite are modified to carry out the required computations concerning statistical analysis and a computer program is written to perform the composite reliability analysis for a bivariate LN2 probability density function. In the model, the relative approach flow depth and relative scour depth (theminimum required depth of pier footing) are accepted as the external loading and resistance, respectively. By examining a set of laboratory and field data, the two- parameter bivariate log-normal distribution is found to represent the joint probability density function of the loading and resistance. As a result of evaluating the reliability values over a wide range, a relationship is obtained to relate reliability to loading. To demonstrate the use of the model, a practical application is presented in which a relationship is developed among the reliability, safety factor, and return period.