Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin modern mimarlık mirası açısından değerlendirilmesi
An evaluation of Erzurum Ataturk University campus in terms of modern architectural heritage
  1. Tez No: 756266
  2. Yazar: KÜBRA HALICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KENDİR BERAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Atatürk'ün genç Türkiye Cumhuriyeti için öngördüğü“Doğu Üniversitesi”fikri doğrultusunda 1955 yılında kurulan Erzurum Atatürk Üniversitesi kampüsü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde inşa edilen ilk modern üniversite kampüslerinden biridir. Doğu Anadolu bölgesi için merkez teşkil etmesi amacıyla kurulan bir bölge üniversitesi olan kampüsün yerleşkesinin tasarlanması için Bayındırlık Bakanlığı 1956 yılında uluslararası bir yarışma düzenlemiş ve bu yarışmanın kazananı Enver Tokay, Hayati Tabanlıoğlu, Ayhan Tayman ve Behruz Çinici'den oluşan proje grubu olmuştur. ABD'deki Land-Grant tipi üniversite kampüsleri örnek alınarak tasarlanan üniversite kampüsü, kentin ekonomik ve zirai faaliyetlerine destek verecek nitelikte planlanmıştır. Türkiye'nin 20. Yüzyıl'daki modern mimarlık mirasının belgelenmesini amaçlayan bu çalışma, Türkiye'nin ilk uygulanmış planlı kampüsü olan Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesinin 1950-70 aralığındaki oluşum ve gelişim sürecini, kuramsal üst okumalar ve proje mimarlarının kişisel arşivlerinden elde edilen belgeler eşliğinde, modern mimarlık mirası ölçütleri ve modern üniversite kampüslerinin tasarım kriterleri doğrultusunda değerlendiren ve binaların günümüzdeki durumunu ortaya koyan bir belgeleme çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
Erzurum Atatürk University campus, which was established in 1955 in line with the idea of“Eastern University”envisioned by Atatürk for the young Republic of Turkey, is one of the first modern university campuses built in the Republic of Turkey. The Ministry of Public Works organized an international competition in 1956 to design the campus, which was a regional university established to serve as a center for the Eastern Anatolia region, and the winner of this competition was the project group consisting of Enver Tokay, Hayati Tabanlıoğlu, Ayhan Tayman and Behruz Çinici. The university campus, designed as an example of Land-Grant type university campuses in the USA, is planned to support the economic and agricultural activities of the city. This study, which aims to document Turkey's modern architectural heritage in the 20th century, covers the formation and development process of Erzurum Atatürk University campus, Turkey's first planned campus, between 1950-70, accompanied by theoretical readings and documents obtained from the personal archives of the project architects. It is a documentation study that evaluates in terms of modern architectural heritage criteria and the design criteria of modern university campuses and reveals the current state of the buildings.