Kadınlarda doğum memnuniyeti ile doğum sonu depresyon arasındaki ilişki
Relationship between BİRTH satisfaction and postpartum depression of women
- Tez No: 756295
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırma, kadınlarda doğum memnuniyeti ile doğum sonu depresyon arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan çalışmanın örneklemine, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesindeki bir üniversite hastanesinin kadın doğum ve çocuk hastalıkları polikliniklerine 10.07.2020-31.12.2020 tarihleri arasında başvuran, en fazla bir yıl önce doğum yapmış olan, alınma kriterlerini karşılayan ve araştırmayı katılmayı kabul eden 300 kadın alınmıştır. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Doğum Memnuniyeti Ölçeği (DMÖ-R) ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon (EPDÖ) Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Kurtosis ve Skewness katsayıları, t testi ve One way ANOVA testi, Sheffe testi ve LSD, Pearson korelasyon analiz testi kullanılmıştır. Ayrıca çoklu regresyon analiz testi ile değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Ölçeklerin iç geçerliliği Cronbach alfa katsayısı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to investigate the relationship between birth satisfaction and postpartum depression in women. Material and Method: The sample of this descriptive and correlational study included 300 women who applied to the obstetrics and pediatrics polyclinics of a university hospital in the Black Sea Region of Turkey between 10.07.2020-31.12.2020, gave birth at most one year ago, met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The data of the study were collected with Personal Information Form, Birth Satisfaction Scale (BSS-R) and Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS). Descriptive statistical methods, Kurtosis and Skewness coefficients, t test and One way ANOVA test, Sheffe test and LSD, Pearson correlation analysis test were used in the evaluation of the data. In addition, the relationships between the variables were analyzed with the multiple regression analysis test. The internal validity of the scales was evaluated with the Cronbach's alpha coefficient.