Development of beo ceramic osl dosimeters: Their synthesis, sintering and luminescence studies
BeO seramik osl dozimetrelerinin geliştirilmesi: Sentezi, sinterlenmesi ve lüminesans çalışmaları
- Tez No: 756300
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKİCİBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Sol-Gel ve çökeltme yöntemleri kullanılarak sentezlenen BeO tabanlı yeni optik olarak uyarılmış lüminesans (OSL) materyallerini sentezlemektir. Yeni geliştirilen BeO tabanlı seramiklerin yapısal, morfolojik ve termal karakterizasyonları XRD, SEM-EDS, FTIR ve TGA teknikleri ile yapılmıştır. BeO seramiklerinin TL ve OSL özelliklerini geliştirmek için iki sentez yöntemi için uygun kalsinasyon ve sinterleme koşulları belirlendi. Metal ve lantanit katkılı elementlerin BeO seramiklerinin lüminesans ve dozimetrik özelliklerine etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca elde edilen lüminesans emisyonları RL, OSL ve TL teknikleri ile incelenmiştir. Bu tezde yeni geliştirilen örneklerin dozimetrik özellikleri, yeniden kullanılabilirlik, doz ve enerji yanıtları, karanlıkta depolama sönümleme deneyleri yapılarak test edilmiştir. Adım tavlama, OSL sonrası TL ve TT-OSL çalışmaları ile tüm numunelerin OSL sinyallerinin kaynağı ve TL ile OSL sinyalleri arasındaki ilişki belirlenmiştir. Fototransfer OSL de incelenmiştir ve katkılı BeO seramiklerinin lüminesans mekanizması hakkında daha fazla tartışma yapılmıştır. Ayrıca, BeO seramiklerinin termal söndürme enerjileri, iki farklı teknik (sıcaklıkta okuma ve TOSL) kullanılarak değerlendirildi. Yeni geliştirilen bazı BeO tabanlı seramiklerin kinetik parametreleri detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to synthesize the novel optically stimulated luminescence (OSL) materials based on BeO synthesized using Sol-Gel and Co-precipitation methods. Structural, morphological and thermal characterizations of newly developed BeO-based ceramics were done with XRD, SEM-EDS, FTIR, and TGA techniques. To enhance TL and OSL characteristics of BeO ceramics, appropriate calcination and sintering condition were determined for two synthesis methods. The effect of metal and lanthanide dopant elements on luminescence and dosimetric characteristics of BeO ceramics was studied in detail. Furthermore, the obtained luminescence emissions were examined by RL, OSL and TL techniques. Dosimetric characteristics of newly developed samples in this thesis were tested by performing reusability, dose- and energy-responses, dark storage fading experiments. With the step annealing, TL after OSL and TT-OSL studies, the origin of the OSL signals and correlation between TL and OSL signals of all the samples were determined. Photo-transferred OSL was also studied and further discussions on luminescence mechanism in doped BeO ceramics were done. Moreover, thermal quenching energies of BeO ceramics were evaluated using two different techniques (read temp and TOSL). Kinetic parameters of some newly developed BeO-based ceramics were examined in detail.