Gebelik stresi ve sosyal medya bağımlılığı ilişkisi
The relationship between pregnancy stress and social media addiction
  1. Tez No: 756299
  2. Yazar: TANSUNUR KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelik stresi ve sosyal medya bağımlılığı ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine Nisan 2020-Ekim 2020 tarihleri arasında Ordu ilinde yer alan bir hastanenin, kadın doğum polikliniğine başvuran ve araştırmaya katılmaya gönüllü 364 gebe alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF) ve Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ-36) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde Bağımsız gruplarda t testi, Varyans analizi, Mann Whitney U analizi, Kruskall Wallis analizi, Pearson ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin yaş ortalaması 28.04±5.56'dir. Gebelerin %37.1'inin üniversite mezunu, %69.2'sinin ev hanımı, %70.6'sının orta ekonomik düzeyde olduğu belirlenmiştir. Gebelerin SMBÖ-YF puan ortalaması 40.35±11.33 ve GSDÖ-36 puan ortalaması 50.85±24.32 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the relationship between pregnancy stress and social media addiction. Material and Method: This research was conducted in a descriptive and relationship-seeking type. The sample of the study included 364 pregnant women who applied to the obstetrics clinic of a hospital in Ordu province and volunteered to participate in the study between April 1, 2020 and October 30, 2020. Independent groups t test, analysis of variance, Mann Whitney U analysis, Kruskall Wallis analysis, Pearson and Spearman correlation analysis were used in the evaluation of the data. Personal Information Form, Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMAS-AF), and Pregnancy Stress Assessment Scale (PSRS-36) were used as data collection tools. Independent groups t test, analysis of variance, Mann Whitney U analysis, Kruskall Wallis analysis, Pearson and Spearman correlation analysis were used in the evaluation of the data. Results: The mean age of the pregnant women was 28.04±5.56. It was determined that 37.1% of the pregnant women were university graduates, 69.2% were housewives, 70.6% were at the middle economic level. The mean SMAS-AF score of the pregnant women was 40.35±11.33 and the mean PSRS-36 score was 50.85±24.32.