Makedonya'dan Türkiye'ye göç eden Türklerin geçmişten günümüze taşınmış olan kültürel unsurları
Cultural elements carried from the past to the present of Turks immigrant from Macedonia to Turkey
  1. Tez No: 756315
  2. Yazar: MİRAÇ OSMANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Osmanlı Devletinin yüzyıllarca hâkimiyeti altında bulundurduğu, uyguladığı iskân politikası ile Türk nüfusunun giderek artış gösterdiği Balkanlar ve bazı Balkan devletleri Osmanlı Devletinin ikinci Viyana kuşatmasıyla beraber başlayan yıkılma sürecinde büyük göçlere ve gelişmelere sahne olmuştur. Balkanlardan göç etmek zorunda kalan bir ailenin çocuğu olarak Osmanlı'nın yitik kültürünü ve gizli arka bahçesini gözler önüne seren bu kültür üzerine yazdığım tezimde yer alan derlemeler, resimler ve bu kültürü taşıyan kelimelerden oluşan sözlüğümle ortaya konulmaya çalışmıştır. Tezimin birinci bölümünde göç olgusunun getirmiş olduğu çokkültürlülük, etnik köken, aidiyet ve çifte vatandaşlık gibi unsurlara değinilmektedir. İkinci bölümde Balkan yarım adası tarihi, coğrafyası, göçlerin tarihi oluş şekilleri ve sebepleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde Makodanyalı göçmenlerin yaşamları, kültürü ve gelenek görenekleri hakkında detaylı araştırmalar sonucunda elde edilen resimler bulunmaktadır. Son bölüm ise konu ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığı ve çeşitli derlemelere ve gözlemlere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Balkans and some Balkan states, where the Turkish population increased gradually with the resettlement policy that the Ottoman Empire had dominated for centuries, witnessed great migrations and developments in the collapse process that started with the second Vienna siege of the Ottoman Empire. As the child of a family that had to migrate from the Balkans, the collections in my thesis on this culture, which reveals the lost culture and secret backyard of the Ottoman Empire, have tried to be revealed with my dictionary consisting of pictures and words that carry this culture. In the first part of my thesis, factors such as multiculturalism, ethnic origin, belonging and dual citizenship brought by the phenomenon of migration are mentioned. In the second part, there is information about the history of the Balkan peninsula, its geography, the historical formation of migrations and their reasons. In the third part, there are pictures obtained as a result of detailed research on the lives, culture and traditions of the Macedonian immigrants. In the last part, evaluations on the subject and various reviews and observations are given.