Profesyonel sporcularda noninvaziv auriküler vagus sinir uyarımının performans üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of noninvasive auricular vagus nerve stimulation on performance in professional athletes
- Tez No: 756358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sporcuların performanslarında optimal seviyeyi yakalamaları için toparlanma zamanının olabildiğince kısa olması oldukça önemlidir. Fizyolojik olarak, toparlanma sürecinde sempatik aktivite baskılanmakta, parasempatik aktivite artmaktadır. Dolayısıyla sporcunun performansının yeniden düzenlenmesi için otonomik regülasyon çok önemlidir. Kulaktan vagus sinir uyarımı (VSU) non-invaziv bir yöntemdir. Bu yöntemle otonom sinir sistemi regülasyonu pratik bir şekilde yapılabilir. Literatürde, sporcularda VSU'nun toparlanma ve performansa etkisini inceleyen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda kulaktan VSU'nun performans ve toparlanma üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Randomize kontrollü yapılan çalışmamızda elit düzeyde antrenman temposuna sahip 60 erkek profesyonel sporcuya (30'u deney, 30'u kontrol), izometrik kuadriseps kuvveti, kalp hızı değişimi, modifiye yıldız denge testi ve el kavrama kuvveti ölçümü tek seans VSU (Bifazik asimetrik, atım süresi 300 mikrosaniye ve frekansı 25 hertz olan 20 dakika) öncesi ve sonrası yapılmıştır. Elde edilen öntest ve sontest ölçümleri kıyaslandığında hem deney hem de kontrol grubunda kalp hızı değerlerinin azaldığı bulunmuş, maksimal izometrik kuadriseps kontraksiyonu, anterior denge testi, posterolateral denge testi ve posteromedial denge testi parametrelerinde artış görülmüştür. Kavrama kuvveti ise deney grubunda artmış, kontrol grubunda azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Autonomic regulation is very important for the reorganization of the athlete's performance. Auricular vagus nerve stimulation(VNS) is a non-invasive method. In past, there are no studies examining the effect of VNS on recovery and performance in athletes. In this study, effects of auricular vagus nerve stimulation on performance and recovery were investigated, with a randomized controlled trial, a single session of VSU was applied to 60 male professional athletes (30 experimantal(EG), 30 control(CG)). The normal application waveform was biphasic asymmetric, with 300 microseconds and 25 hertz, continuously for 20 minutes. Primary outcome measures that isometric quadriceps muscle strength, heart rate variability, modified star balance test and hand grip strength measurements were perform for both groups. As a result of pretest and posttest; hearth rate were decreased and modified star balance test values were significantly increased in EG (p0.05). Also there were no significant difference for inter group changes (p>0.05). As a result of this study, it has been observed that VNS increases sportive performance through vagal activation in professional athletes. Recovery after exercise can be accelerated with auricular VNS. The negative effects of overloading and overtraining can be reduced with auricular VNS.