'Erkeklere Kadınlardan Daha Zararlı Bir Fitne Bırakmadım' hadisinin tahrîci, tenkîdi ve değerlendirilmesi
Investigation, criticism and evaluation of hadith'I Have Not Left Any Fitnah That Is More Harmful To Men Than Women'
- Tez No: 756359
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Aklın, bilgi ve ahlaka yegane kaynak olarak görülmeye başlandığı son yüzyıllarda vahyin alanı daraltılmış, insan aklının ermediği hususları reddetme yoluna gidilmiştir. Şüphecilik öne çıkarılmış, kimi yerel kültürler İslam'a mal edilmiştir. Ataerkil gelenek adı altında Hz. Peygamber'in (s.a.v.) sahih hadisleri de bu çerçeve içinde değerlendirmeye alınmıştır. Bu bağlamda Resûlullah'ın (s.a.v.)“Erkeklere kadınlardan daha zararlı bir fitne bırakmadım”hadisi akla uymadığı ve kadınları değersizleştirdiği iddiası ile kimi çevrelerce uydurma sayılarak reddedilmiştir. Bu hususu dikkate alarak çalışmamıza konu ettiğimiz bu hadisin bütün ana kaynaklarda rivayet edildiği tarafımızdan tespit edildi. Hadisi, sahabî olan Üsâme b. Zeyd ve Saîd b. Zeyd, Hz. Peygamber'den (s.a.v.) merfu olarak rivayet ettikleri görüldü. Hadisin Ebû Dâvûd'un Sünen'i dışında Kütüb-i Sitte'de yer aldığı, gerek sened gerek metin bakımından üzerinde pek çok çalışmalar yapıldığı anlaşıldı. Günümüzde eleştiri konusu yapılan 'kadının fitne' olarak gösterilmesi hususu araştırıldı. Hadis şarihlerinin bu hadisi Al-i İmrân 3/14. ayet ile eşleştirdikleri görüldü. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak tez iki bölümden meydana getirildi. Birinci bölümde hadisin tahrîci yapıldıktan sonra sened ve metin tenkîdine geçildi. Hadisin bütün râvileri hakkında bilgi verildi. İkinci bölümde hadisin muhtevası incelendi ve 'fitne' kelimesi detaylı bir incelemeye tâbi tutuldu. Hz. Peygamber'in (s.a.v.) ilgili hadis ile kastettiği mana araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In the last centuries, when the reason began to be seen as the only source of knowledge and morality, the field of revelation was narrowed, and the way of rejecting the issues beyond reason was preferred. Skepticism was brought to the fore, and some local cultures were attributed to Islam. The authentic hadiths of the Prophet (pbuh) were evaluated within the framework of patriarchal tradition.In this context, the hadith that Messenger of Allah (pbuh) said,“I have not left any fitnah that is more harmful to men than women.”Has been rejected as fabricated with the claim that it does not comply with reason and devalues women. Considering this issue, we have determined that this hadith, which we have discussed in our study, is narrated in most of the main sources. It was seen that the hadith narrated by ṣaḥābīs Usāma ibn Zayd and Sa'īd ibn Zayd as marfūʿ. It has been understood that the hadith is included in al-Kutub al-Sitta, apart from Abū Dāvūd's Sunan, and that many studies have been done on it both in terms of text and script. The issue of showing the woman as“fitna”, which is the subject of criticism today, has been investigated. It was seen that the hadith commentators associated this hadith with the surah Āl ʿImrān, verse 14. Considering all these, the thesis was composed of two parts. In the first part, after the takhrīj of hadith has been done, has been passed to the criticism of the chain and the text. Information was given about all the narrators of the hadith. In the second part, the content of the hadith was examined and the word 'fitna' was subjected to a detailed analysis. The meaning of the Prophet's hadith was investigated.