Diyanet İşleri Başkanlığının yayımladığı hutbelerde yer alan hadislerin tahric ve değerlendirilmesi (2015-2018 yılları)
Included in the sermons published by the Presidency of Religious Affairs include and evaluation of the hadiths (2015-2018)
  1. Tez No: 756376
  2. Yazar: FEVZİYE İNCEDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
İslam dininin başlangıcından itibaren camiler Müslümanların hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. İslam'ın ilk yıllarından itibaren her yaş ve kesime hitap eden camiler bugün de aynı şekilde işlevini sürdürmektedir. Camiler yaygın eğitim faaliyetlerinin yürütüldüğü kurumların başında gelmektedir. Burada yapılan eğitimlerden en önemlisinin hutbeler olduğunu söyleyebiliriz. Dini hitâbet çeşitlerinden biri olan hutbe Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar önemini korumuş ve korumaya devam edecektir. Hutbede ele alınan konular dini esasları öğretmek, ahlaki değerleri hatırlatmak ve hayatın hızlı değişimiyle birlikte ortaya çıkan sorunlara değinmesi münasebetiyle hutbeyi daha önemli hale getirmektedir. Bununla birlikte ele alınan konularda hadislerden yararlanma niteliğini önemli hale getirmektedir. Sünnetin hayatımıza yansımasına ve yaşatılmasına katkı sağlayan hutbelerde hadis kullanımı, hadislerin kullanıldığı kaynaklar ve sıhhat derecesinin incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu sebeple bu çalışmada cami eğitimine değindikten sonra Diyanet İşleri Başkanlığının (2015-2018) yıllarına ait hutbelerinde yer alan hadislerin tahrici yapılmıştır. En son hadislerin kullanılması, kaynak kullanımı, sıhhat derecesi gibi açılardan ne derece titiz davranıldığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of Islam, mosques have had an important place in the life of Muslims. Mosques, which appeal to all ages and segments since the first years of Islam, continue to function in the same way today. Mosques are one of the institutions where non-formal education activities are carried out. We can say that the most important education given here is a sermon. Sermon, which is one of the kinds of religious oratory, Hz. Prophet (s.a.s.) has preserved its importance and will continue to do so. The topics discussed in the sermon make the sermon more important in terms of teaching religious principles, reminding moral values, and addressing the problems that arise witht the herapid change of life. In addition to this, it also makes the quality of benefiting from hadiths important in the issues discussed. The use of hadiths in sermon, which contributes to the reflection and survival of the sunnah in our lives, makes it necessary to examine the sources where the hadiths are used and the degree of authenticity. For this reason, after mentioning mosque education in this study, the hadiths in the sermons of the Presidency of Religious Affairs (2015-2018) were included. The use of the latest hadiths, the use of resources and the degree of authenticity were evaluated.