The effect of corporate governance on the quality of integrated reporting
Kurumsal yönetimin entegre raporlama kalitesi üzerine olan etkisi
- Tez No: 756377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜROL DURAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kurumsal yönetim yapısı, mekanizmaları aracılığıyla yeni sorunlarla ve koşullarla başa çıkmak için en hayati yaklaşımlardan biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kurumsal raporlama, bilgi asimetrisi ile başa çıkmak için kurumsal yönetimin bir aracı olarak kabul edilmektedir. Ortak görüş, bilgi kalitesinin artırılmasının bilgi asimetrisinin olumsuz etkisini hafifletmek için gerekli olduğu yönündedir. Bu da yönetim kurulunun ve denetim komitesinin etkisi ile mümkündür. Bunun yanı sıra, bir dizi standart ve çerçevenin dikkate alınması da raporlama kalitesine kritik bir katkı sağlamaktadır. Entegre Raporlama (ER) uygulaması günümüz koşullarında kurumsal raporlama uygulamasının yeni ortaya çıkan ve en popüler biçimidir. Bu bağlamda kurumsal yönetim mekanizmalarının ER kalitesinin önemli bir belirleyicisi olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca kalite standartlarının karşılanması ve artırılması için entegre raporlama çerçevesinin benimsenmesi gerekmektedir. Bu perspektifte bu çalışmanın temel amacı kalite standartlarının ER uygulamaları aracılığıyla ne ölçüde karşılandığını ele almak ve kurumsal yönetimin ER kalitesi üzerindeki etkisini test etmektir. Araştırma sorularını cevaplamak için bu çalışma nicel araştırma tasarımına ve 135 örneklem büyüklüğüne dayanmaktadır. Sonuçlar kalite standartlarının ER çerçevesinin eksiksiz bir şekilde dikkate alınarak karşılandığını ve kurumsal yönetimin ER kalitesi üzerinde etkisi olduğunu gösteren kanıtlar bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance structure is considered as one of the most vital approaches to cope with new problems and conditions by means of its mechanisms. Besides, corporate reporting is considered as a tool of corporate governance in order to deal with information asymmetry. The common view is that improving information quality is essential to alleviate the negative effect of information asymmetry. This is possible through the effect of board of directors and audit committee. On the other hand, the consideration of a set of standards and frameworks is a critical contributor to reporting quality. Integrated Reporting (IR) practice is the newly emerging and the most popular form of corporate reporting practice in today's conditions. In this context, it is believed that corporate governance mechanisms are a noteworthy determinant of IR quality. Also, embracing the IR Framework is essential to meet and increase quality standards. In this perspective, the main aim of this study is to address to what extent quality standards are met through IR practice, and to test the effect of corporate governance on IR quality. In order to answer the research questions, this study is based on quantitative research design and 135 sample size. The results indicate that quality standards are met through the consideration of IR Framework in a complete manner as well as there is evidence that corporate governance has an impact on IR quality.