Beden eğitimi öğretmenlerinin karakter eğitimi yetkinlik inançları ile öğrenci davranışlarına ait algıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationship between physical education teachers' character education competency beliefs and their perceptions of student behaviors
- Tez No: 756428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi öğretmenlerinin karakter eğitimi yetkinlik inançları ile öğrenci davranışlarına ait algıları arasındaki ilişkiyi incelemek ve katılımcılara ait bazı değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim…) açısından ele alınan kavramlardaki farklılığı araştırmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi ve genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma evrenini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında ve özel okullarda görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktır. Araştırmanın örneklemini, evreni temsil ettiği düşünülen sekiz farklı ilden 390 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırmada veriler, Karakter Eğitimi Yetkinlik İnancı Skalası, Koruyucu Topluluk Olarak Okullar Ölçeği ve“ Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada veri analizi olarak frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmıştır. Karşılaştırmalı analizler için T-Testi ve ANOVA istatistik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda erkek öğretmenlerin kişisel öğretim yetkinliğinin kadın öğretmenlere göre yüksek olduğu, erkek öğretmenlerin öğrencideki saygı ile arkadaşlık ve aidiyet algıları kadın öğretmenlere göre daha yüksek olduğu, öğretmenlerin kişisel öğretim yetkinlikleri eğitim durumları açısından benzer iken lisansüstü öğrenim gören öğretmenlerin genel öğretim yetkinlikleri daha yüksek olduğu, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin kişisel öğretim yetkinliğinin devlet okullarında görev yapan öğretmenlere göre çok daha yüksek olduğu, kongre ve sempozyumlara katılan öğretmenlerin kişisel ve genel öğretim yetkinliğinin, katılmayan öğretmenlere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between physical education teachers' character education efficacy beliefs and their perceptions of student behavior and to investigate the differences in some variables (gender, age, educatio) of the participants in the concepts discussed in the research. The quantitative research method and the relational survey model, which is one of the general survey models, were used in the research. The universe of this research is to create physical education and sports teachers working in state and private schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of 390 teachers from eight different cities, which are thought to represent the universe The data in this study were obtained by using the Character Education Efficiency Belief Scale, the Schools as a Protective Community Scale and the“Personal Information Form”. Frequency and percentage distributions were calculated as data analysis in the research. T-Test and ANOVA statistical analysis methods were used for comparative analysis. As a result of the research, male teachers' personal teaching competency is higher than female teachers, male teachers' perceptions of respect, friendship and belonging in students are higher than female teachers, while teachers' personal teaching competencies are similar in terms of educational status, postgraduate teachers' general teaching competencies are higher. It has been determined that the personal teaching competence of the teachers working in schools is much higher than the teachers working in public schools, and the personal and general teaching competence of the teachers who participate in congresses and symposiums is higher than the teachers who do not attend.