Beden eğitimi öğretmenlerinin karakter eğitimine ve uygulamalarına ilişkin görüşleri
Physical education teachers' opinions relation to character education and practices
- Tez No: 724972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada beden eğitimi öğretmenlerinin; karakter kavramına ve karakter eğitimine ve öğrencilerde iyi karakteri geliştirmek için beden eğitimi ve spor dersi öğretim programı ile bütünleştirilmiş karakter eğitimi oyunlarına, etkinliklerine ve uygulamalarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ve olgubilim (fenomenoloji) araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu nitel araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örneklemeye ve ölçüt örneklemeye dayalı olarak seçilmiştir. Araştırmaya özel okul ve devlet okullarında çalışan; yaşları 29-60 (Ort=44.09, SS=7.44) ve mesleki deneyimleri 5-35 yıl (Ort=20.68, SS=6.97) arasında değişen 7'si kadın 15'i erkek toplam 22 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Karakter Eğitimi Yetkinlik İnancı Skalası, kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda beş tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar“karakter kavramına ilişkin görüşler”,“karakter eğitimi verilmesi gerekliliğinin nedenlerine ilişkin görüşler”,“karakter eğitiminde beden eğitimi ders içeriğine ilişkin görüşler”,“karakter eğitiminde beden eğitimi öğretmeninin rolüne ilişkin görüşler”ve“beden eğitimi öğretmenlerinin önerileri”temalarıdır. Beden eğitimi öğretmenleri ile yapılan görüşmelere göre, karakter bireyin sahip olduğu değerler, duyuşsal, davranışsal olgular gibi belirli özelliklerdir ve bu özelliklerin gelişimini etkileyen temel unsurlar ise aile, okul ve çevredir. Görüşlere göre iyi karakter erdemleri ve kötü karakter özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca karakter eğitimi aracılığıyla öğrencilerde geliştirilebileceği ifade edilen erdemler belirlenmiştir. Karakter eğitimi faaliyetleri, deneyimleri ve değerlendirmeleri aracılığıyla öğrencilerin birtakım erdemleri benimseyerek, bu erdemleri gündelik yaşantılarına transfer edebilecekleri öğretmenlerce belirtilmiştir. Beden eğitimi öğretmenlerinin derslerinde karakter eğitimine yer verme gerekçeleri karakter eğitiminin olumlu davranışları destekleyici işlevi ile olumsuz davranışları önleyici işlevidir. Ayrıca dersin 6 farklı unsuru barındırmasından dolayı karakter eğitiminde etkin ve önemli bir rolü vardır. Öğretmenler derslerinde iyi karakteri teşvik etmek ve geliştirmek için öğretim programı ile bütünleştirilmiş karakter eğitimi, sınıf tartışmaları, karakter ve değerlerde açık öğretim, bütüncül yaklaşım, proje tabanlı öğrenme ve öğretilebilir anlar gibi yaklaşımlar ve karakter eğitimine yönelik oyun ve uygulamalar kullanmaktadırlar. Karakter eğitimi hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığının değerlendirmek için öğretmenler dönütler, gözlemler, öğrenci port folyoları gibi uygulamaları kullanmaktadırlar Beden eğitimi öğretmenleri karakter eğitiminin nasıl daha etkin ve etkili hale getirilebileceğine yönelik fikirlerini dile getirerek öğrenci ve öğretmen eğitimine yönelik birçok önerilerde bulunmuşlardır. Beden eğitimi öğretmenleri öğrenci eğitimi ve öğretmen eğitimine yönelik birçok önerilerde bulunarak karakter eğitiminin nasıl daha etkin ve etkili hale getirilebilineceğine yönelik fikirlerini dile getirmişlerdir. Ayrıca beden eğitimi öğretmenleri diğer öğretmenlerin yararlanabilecekleri farklı türlerde kaynak önerilerinde bulunulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, physical education teachers' views on the term of character and character education, and their views on character education games and practices that they integrated into the curriculum of physical education and sport lessons in order to develop good character virtues in students were investigated. Qualitative research method and phenomenology research design were used in the research. The study group of the research was selected based on snowball sampling and criterion sampling, which are purposeful sampling methods in qualitative research. Seven female and 15 male, a total of 22 physical education teachers working in private and public schools; aged between 29-60 (Mean=44.09, SD=7.44) and have professional experience ranging from 5-35 years (Mean=20.68, SD=6.97) participated to the research. Character Education Efficacy Belief Instrument (CEEBI), personal information form and semi-structured interview form were used as data collection tools in the research. Content analysis was used to analyze the data. Five themes emerged as a result of the analysis. These themes are“opinions about the concept of character”,“opinions about the reasons for the necessity of character education”,“opinions about the content of physical education course in character education”,“opinions about the role of physical education teacher in character education”and“recommendations of physical education teachers”. According to the interviews with physical education teachers, character is certain characteristics such as values, affective and behavioral phenomena, and the main factors affecting the development of these characteristics are family, school and environment. According to the opinions, good character virtues and bad character traits were determined. In addition, the virtues that can be developed in students through character education have been determined. It has been stated by the teachers that through character education activities, experiences and evaluations, students can adopt certain virtues and transfer these virtues to their daily lives. Physical education teachers' reasons to include character education in their lessons are that character education has an effective and important role in character education because it has the function of supporting positive behaviors and preventing negative behaviors, and the course contains some elements. The reasons for physical education teachers to include character education in their lessons are the supportive function of positive behaviors and the preventive function of negative behaviors. In addition, since the course contains 6 different elements, it has an active and important role in character education. To encourage and develop good character in their lessons, teachers use approaches such as curriculum-integrated classroom discussions, open instruction, holistic approach, project-based learning, and teachable moments and also games and apps for character education. Teachers use applications such as feedback, observations, and student portfolios to assess whether character education goals have been achieved. It has been determined that the physical education teacher has a very important and effective role in character education due to the necessity of being a role model for the students and the necessity to include character education through activities in their lessons. Physical education teachers have made many suggestions for student and teacher education by expressing their ideas on how to make character education more effective and effective. In addition, physical education teachers have suggested different types of resources that other teachers can benefit from.