Bireylerdeki damgalama eğiliminin demografik değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of the stigma tendency in individuals based on demographic variables
- Tez No: 756442
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma bireylerdeki damgalama eğiliminin demografik değişkenlere yaşa, cinsiyete, medeni durumuna, eğitim durumuna, kardeş sayısı, doğum sırasına ve psikolojik yardım gereksinimi düzeyüne göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektedir. Araştırmanın öreneklemini 239 kadın ve 125 erkek olmak üzere toplam 364 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yaman ve Güngör tarafından 2013 yılında geliştirilmiştir Damgalama ölçeği (DMÖ Stigmatization Scala) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research determines whether the stigmatization tendency in individuals differs according to demographic variables, age, gender, marital status, education level, number of siblings, birth order and level of need for psychological help. The sample of the study consists of a total of 364 participants, 239 women and 125 men. The Stigmatization Scala, which was developed by Yaman and Güngör in 2013, was used as a data collection tool in the research.