Sosyal bilgiler dersinde öğretim materyallerinin somut olmayan kültürel miras eğitiminde kullanımı
The use of teaching materials in social studies class in intangible cultural heritage education
- Tez No: 756441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Öğrenmelerin içinde ne kadar çok duyu organı yer alırsa bilgi de o kadar kalıcı hale gelmekte, hatırlanması kolay olmakta, öğrenim verimli ve etkin hale gelmektedir. Özellikle soyut bilgilerin hatırlanmasını kolaylaştırmak için somutlaştırılması ve öğretim araçları ile desteklenmesi gerekmektedir. Soyut olan bilgilerin en fazla bulunduğu ders Sosyal bilgiler dersidir. Bundan dolayı da bu ders içeriğinde kullanım gereksinimini ortaya çıkarmaktadır. Soyut kültürün somutlaştırılması, görsel öğrenmeleri desteklemesi, duyu organlarına hitap ederek öğrenmeleri kolaylaştırması soyut kültürel miras eğitiminde kullanım gereksinimini ortaya çıkarmaktadır. Öğretimde görsel ve işitsel araçların kullanılması soyut konuların somutlaştırılmasında kullanılan etkili araçlardır. Bu araçlar, öğrenilen bilgilerin basit, anlaşılır hale gelmesini ve bilgilerin kalıcı olmasını sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, Sosyal bilgiler dersinde öğretim materyallerinin kullanımına yönelik öğrenci görüşlerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Sosyal bilgiler dersi kapsamında nitel bir çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Pendik İlçesi'ndeki bir ortaokulun 7.sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve veriler içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına bakıldığında, öğrencilerin tümünün olumlu yönde görüş belirttikleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin kullanılan öğretim araçlarını eğlenceli, öğretici, kalıcı ve gerekli buldukları açıkça görülmüştür. Soyut kültürel mirasın öğretiminde etkili araçlar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As long as the number of sense organs involved in learning increases the information become more permanent, easy to remember and the learning also becomes efficient and effective. Especially to facilitate the remembering of soft information, ıt needs to embodied and supported by teaching tools. The social studies subject is the course that involves the soft information more than the other courses. Therefore, this course reveals the need for use in the content. Embodiying intangible culture, supporting visual learning, facilitating the learning by appealing to their sense organs reveals the need for use in the social cultural heritage education. The use of visual and auditory tools in teaching is effective to embody abstract subjects. These tools ensure that the learned information becomes simple, understandable and the information is permanent. The aim of this research is to examine student's views on the use of visual tools in intangible cultural heritage education. In accordance with this purpose, an aqualitative study was carried out within the scope of social studies cource. The study of the researched consisted of 7th grade students of a secondary school in Pendik district, Istanbul. A semi- structured interview form was used as a data collection tool and datas were analyzed using content analysis. Looking at the research results, ıt was determined that all of the students expressed possitive opinions. It was clearly seen that the students found the teaching tools fun, instructive, permanent and necessary. It was confirmed that there are effective tools in teaching intangible cultural heritage.