Suriyeli sığınmacıların bakış açısıyla Türk toplumunda Suriyeli sığınmacılara yönelik algısal tehditler
Perceptual threats to Syrian refugees in Turkish society from the perspective of Syrian refugees
  1. Tez No: 756471
  2. Yazar: MUHAMMED ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanlık tarihi incelendiğinde, insanların bazı durumlarda kendi istekleriyle, bazı durumlarda ise zorunlu olarak göç etmek durumunda kaldıkları gözlemlenmiştir. Göç hareketlerinin toplumun yapısı üzerindeki etkisi incelendiğinde, birçok değişimi beraberinde getirmiş olduğu gözlemlenmiştir. Arap Baharı, Ortadoğu coğrafyasındaki en son değişim teşebbüsüdür. Bu değişim halen devam etmekte olup günümüzde asli amacına ulaşamadığı söylenebilir. Arap Baharı ile başlayan süreçte Ortadoğu ülkelerinden Suriye'deki iç savaş ile Suriyeli birçok insan kendi ülkelerinden göç etmek zorunda kalmışlardır. Bu göç, dünya tarihinin en büyük ve zorunlu hale gelen iç ve dış göç hareketliliğini beraberinde getirmiştir. Türkiye, Suriye'nin sınır komşusudur. Bu iki ülke arasındaki ortak bir kültürel mirasın da etkisiyle bölgede yaşanan göç hareketliliğinden en çok etkilenen ve Suriye'den en çok sayıda göç alan ülke Türkiye olmuştur. Suriye halkı, Avrupa ülkelerine geçiş yapmak için Türkiye'den geçmektedir ve Türkiye'yi köprü olarak kullanmaktadır. Arap Baharı'nın uzantısı olan Suriye Krizi ve ardından Türkiye'ye yaşanan göç kısa vadede ciddi problemler oluşturmamıştır. Fakat sayısal olarak büyük ölçekte olan bu göç, orta ve uzun vadede Türkiye'de siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlik temelli meseleler ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, göç olgusu temelinde Arap Baharı sürecinde meydana gelen Suriye Krizi ve bu krizden etkilenen Türk toplumunun Suriyelilere karşı negatif tutumlarına sebep olan; kültürel, sosyal, ahlaki, ekonomi, güvenlik ve altyapı hizmetleri gibi konuları incelemektedir. Ayrıca demografik verileri çıkarılan bazı Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye sığınma sürecinde karşılaştığı zorluklar ve karşılanma biçimleri araştırılmıştır. Veriler ışığında Suriyeli sığınmacıların Türk toplumuyla olan sosyolojik uyumu irdelenmiş ve ülkede kalma istekleri sorgulanmıştır. Son olarak Türk Devleti'nin Suriye Krizi ve meydana getirdiği göç dalgası konusunda ileriye dönük olası politikalarına dair analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the history of humanity is examined, it can be observed that while in some cases people had to migrate voluntarily, in some other cases they had to migrate due to compelling reasons. When the impact of migration on the structure of the hosting societies is examined, it can be seen that migration has brought many changes to this structure. The Arab Spring is a good case of how migrants threatened the nature of societies both in the Middle Eastern and other countries. The unwanted transforming aspect of migration is continuing and has not reached its final form today. With the eruption of the Arab Spring that caused the Syrian civil war, many Syrian people had to leave their countries for their safety. As a result of Syrians' migration, the largest migration in the world history was witnessed. Turkey is Syria's border neighbor. Besides neighborhood, since there is a common cultural heritage between Turkey and Syria, the former was affected the most by the influx of the Syrian people. Syrians also crossed through Turkey to reach European countries. The Syrian Crisis, which is an extension of the Arab Spring, and the migration to Turkey did not create serious problems in the beginning. However, it caused political, economic, social and security troubles in Turkey in the course of time. This study analyzes the phenomenon of migration, the Arab Spring, the Syrian civil war and the negative attitudes of the Turkish society towards Syrians. It examines issues from such perspectives as cultural, social, moral, economic, security and defense. In addition, the demographic figures of Syrian refugees are examined and the difficulties they faced while taking refuge in Turkey and the way they were met by Turkish society are elucidated. Based on the data, the sociological harmony between Syrian refugees and Turkish society is examined and their desire to stay in Turkey is questioned via a self-conducted poll. Finally, analyzes were made regarding the possible future policies of the Turkish State concerning the Syrian Crisis and the refugee influx it caused.