Aşırı sağın radikalleşmesinin sınırları: İki savaş arası dönemde faşizm
The limits of the radicalization of the far right: Fascism in the inter-war period
- Tez No: 756472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KLEVİS KOLASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin temel amacı, aşırı sağın ve onun en radikal biçimi olarak ortaya çıkan faşizmin radikalleşmesinin sınırlarını incelemektir. Bu amaçla faşizmin kapitalizmle ilişkisi çalışmanın odağında bulunacaktır. Faşizmin tarihsel olarak devrimci ve dolayısıyla Aydınlanma geleneğinin bir ürünü olarak ortaya çıktığını öne süren tezlerin aksine bu çalışmada faşizm karşı-devrimci ve Aydınlanma karşıtlığı geleneğinin bir ürünü olarak, toplumsal hiyerarşileri yeniden kurmak amacıyla, eşitsizliği doğal bir unsur olarak tekrar kurmaya çalıştığı iddiasını ortaya koymaya çalışmıştır. Faşizmin, kapitalizmin ve modernleşmenin kendine özgü iç çelişkilerine bir tepki olarak ortaya çıktığı tezi doğru olsa da bu çalışmada onun temel işleyiş mekanizmalarına bir meydan okumadığı ortaya konmuştur. Bu bağlamda Faşizmin kapitalizm karşıtlığının sınırları özel mülkiyetin ve toplumsal hiyerarşik yapıların korunmasına kadardır. Bu sonuçlara aşırı sağ siyasetini doğuran hem toplumsal ve ekonomik hem de ideolojik dönüşüm ve süreçlerin incelenmesi yanı sıra iki savaş arası dönemde iktidara gelen faşizmin uygulamalarından hareketle ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the limits of the radicalization of the far right and fascism, which has emerged as its most radical form. For this purpose, the relationship between fascism and capitalism will be at the center of the study. Contrary to the theses claiming that fascism emerged as a historically revolutionary and therefore a product of the Enlightenment tradition, this study tried to put forward the claim that fascism, as a product of the counter-revolutionary and anti-Enlightenment tradition, tried to re-establish inequality as a natural element in order to re-establish social hierarchies. Although the thesis that fascism emerged as a reaction to the internal contradictions of capitalism and modernization is true, it has been revealed in this study that it does not challenge its basic working mechanisms. In this context, the limits of Fascism's anti-capitalism are up to the protection of private property and social hierarchical structures. These conclusions were reached by examining both social, economic and ideological transformations and processes that gave rise to far-right politics, as well as the practices of fascism that came to power in the interwar period.