COVID-19 sebebiyle yoğun bakımda takip edilen hastaların post-COVID dönemdeki yaşam kalitesi, uyku kalitesi, fonksiyonel statü, solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life, sleep quality, functional status, respiratory functions in the post-COVID period of patients followed in the intensive care unit due to COVID-19
- Tez No: 756478
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ERBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Giriş: COVID-19 hastalığını atlatanlarda post-COVID durum gelişmesi küresel anlamda sağlık sistemine yük bindiren ciddi bir sorundur. Bu hastaların uygun klinik takip ve analizlerinin yapılması, etiyoloji ve risk faktörlerinin belirlenmesi aynı zamanda tedavinin özelleştirilebilmesi açısından yardımcı olacaktır. Amaç: Bu çalışma kesin COVID-19 tanısıyla yoğun bakım ünitemizde tedavi edip sağlıkla taburcu ettiğimiz hastaların post-COVID dönemdeki kalıcı ve yeni başlayan semptomları ile hastalığın solunum fonksiyonları, fonksiyonellik ve bağımsızlık düzeyi, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi ve risk faktörlerinin araştırılmasını hedeflemektedir. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 01.01.2021 ve 31.10.2021 tarihleri arasında kesin COVID-19 tanısı alıp hastanemiz Anesteziyoloji ve Reanimasyon COVID-19 Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılarak tedavi edilen ve taburcu olan 18-75 yaş aralığındaki 60 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamıza dahil edilen hastaların demografik verileri hastane bilgi yönetim sisteminden elde edilmiştir. Çalışmamız kesitsel tipte bir epidemiyolojik araştırma olup dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalarla taburculuklarından altı ay sonra telefon aracılığıyla iletişime geçilip anket yapılmıştır. Hastaların taburculuktan altı ay sonraki post-COVID süreçte solunum fonksiyonlarını değerlendirmek için Modifiye Borg Skalası (MBS), yaşam kalitelerini değerlendirmek için SF-36 yaşam kalitesi ölçeği, uyku kalitelerini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), fonksiyonellik ve bağımsızlık durumlarını değerlendirmek için Post-COVID-19 Fonksiyonel Statü Skalası (PCFS) kullanıldı. Bulgular: Hastaların %66,7 (40)'si erkek, %33,3 (20)'ü kadındı. Hastaların yatış süresi ortalama 17,72±11,46, hastalık başlangıcındaki ortalama COVID semptom sayısı 4,35±1,51, komorbid hastalık sayısı ortalama 2,05±1,75 tespit edildi. Hastaların %76,7 (46)'sinin en az bir tane ek komorbid hastalığı mevcuttu. Taburcu olan hastaların Post-COVID altıncı ayda en sık yaşadığı semptom %71,7(43) sıklıkla nefes darlığıydı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The development of post-COVID status in survivors of COVID-19 is a serious problem that puts a burden on the global health system. Appropriate clinical follow-up and analysis of these patients, determination of etiology and risk factors will also help in customizing the treatment. Aim: This study aims to evaluate the persistent and new-onset symptoms in the Post-COVID period and the effects of the disease on respiratory functions, functionality and independence level, quality of life and sleep quality, and to investigate the risk factors of the patients we treated in our intensive care unit with a definite diagnosis of COVID-19 and discharged with health. Materials and Methods: Our study included 60 patients between the ages of 18-75 who were diagnosed with COVID-19 and were treated and discharged from the Anesthesiology and Reanimation COVID-19 Intensive Care Unit of our hospital between 01.01.2021 and 31.10.2021. The demographic data of the patients included in our study were obtained from the hospital information management system. Our study is a cross-sectional epidemiological study, and patients who met the inclusion criteria were contacted and surveyed over phone-calls, six months after their discharge. The Modified Borg Scale was used to evaluate the respiratory functions of the patients in the post-COVID period six months after discharge, the SF-36 quality of life scale to evaluate their quality of life, the Pittsburgh Sleep Quality Index to evaluate their sleep quality, and the Post-COVID-19 Functional Status Scale to evaluate their functionality and independence. Results: 66.7% (40) of the patients were male and 33.3% (20) were female. The mean hospitalization period of the patients was 17.72±11.46, the mean number of COVID symptoms at the onset of the disease was 4.35±1.51, and the mean number of comorbid diseases was 2.05±1.75.76.7% (46) of the patients had at least one additional comorbid disease. The most common symptom experienced by the discharged patients in the 6th month of Post-COVID was shortness of breath with a frequency of 71.7% (43).