Üriner inkontinans şikayeti olan aşırı kilolu veya obez kadınlarda üriner inkontinans ile yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between urinary incontinence and quality of life, SLEEP quality and physical activity level in women with overweight or obesity with urinary incontinence
  1. Tez No: 756477
  2. Yazar: CEYDA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, üriner inkontinans şikayeti olan aşırı kilolu veya obez kadınlarda üriner inkontinans ile yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplandı. Çalışmaya Nisan 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Obezite Polikliniği'nde obezite tanısı ile izlenen ve üriner inkontinans şikayeti olan, dahil edilme kriterlerine uyan ve gönüllülük esası ile çalışmaya katılmayı kabul eden yaş ortalamaları 52 yıl olan, 44 hasta dahil edildi. Tüm hastalara Incontinence Quality of Life Questionnaire (I-QOL), Ürogenital Distress Inventory (UDI-6), Incontinence Impact Questionnaire (IIQ-7), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) değerlendirme ölçekleri uygulandı. Verilerin istatiksel analizinde IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı. İstatiksel analizler sonucunda hastaların %77,3'ü kötü uyku kalitesine sahipti. Katılımcılarımızın %68,2'si inaktif gruptaydı. BKİ ile IPAQ toplam MET değerleri arasında anlamlı ilişki bulundu (p=0,001). Menopozal durum varlığı ile IIQ-7 toplam skor değeri arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0,014). Menopoz sonrası ağırlık değişimi ile UDİ-6 toplam skoru arasında ilişki bulunamadı (p>0,05).I-QOL toplam skoru ile PUKİ uyku kalitesi grupları arasında anlamlı fark bulundu (p=0,003). Sonuç olarak üriner inkontinans şikayeti olan aşırı kilolu veya obez kadınlarda üriner inkontinans ile yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyi arasında anlamlı ilişkiler bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between urinary incontinence and quality of life, sleep quality and physical activity level in overweight or obese women with urinary incontinence complaints. Research data were collected by questionnaire method. 44 patients with a mean age of 52 years, who were followed up with the diagnosis of obesity in the Obesity Polyclinic of SANKO University Sani Konukoğlu Application and Research Hospital between April 2021 and February 2022, had urinary incontinence complaints, met the inclusion criteria and agreed to participate in the study on a voluntary basis. was included. Incontinence Quality of Life Questionnaire (I-QOL), Urogenital Distress Inventory (UDI-6), Incontinence Impact Questionnaire (IIQ-7), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and Pittsburgh Sleep Quality Inventory (PUKI) assessment scales were applied to all patients. IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analysis of the data. As a result of statistical analysis, 77.3% of our patients had poor sleep quality. 68.2% of our participants were in the inactive group. A significant correlation was found between BMI and IPAQ total MET values ​​(p=0.001). A significant correlation was found between the presence of menopausal status and the IIQ-7 total score (p=0.014). No correlation was found between postmenopausal weight change and UDI-6 total score (p>0.05). A significant difference was found between the I-QOL total score and the PUKI sleep quality groups (p=0.003). As a result, significant relationships were found between urinary incontinence and quality of life, sleep quality and physical activity level in overweight or obese women with urinary incontinence complaints. In line with treatment goals, an approach with a multidisciplinary team according to the biopsychosocial model will increase the success rate of treatment in overweight or obese women with urinary incontinence complaints.