Preterm bebeklerde kanguru bakımı ve anne kokusunun toksik stres üzerine etkisi
Effect of maternal odor and kangaroo care on toxic stress in preterm babies
  1. Tez No: 756493
  2. Yazar: ALEV SİVASLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırma Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ) ortamında preterm bebeklerde Kanguru Bakımı (KB) ve anne kokusu uygulanmasının toksik stres üzerine etkilerini belirlemek ve bu uygulamalar hakkında kanıta dayalı öneriler oluşturmak amacı ile planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma verileri, Gaziantep özel ANKA Hastanesi YYBÜ'de yatan 28-37 gebelik haftası arasında doğan, toplam 92 preterm bebekten toplanmıştır. Bebekler 3 gruba ayrılmış, annesi ile hiç karşılaşmayan 32 bebek kontrol grubu olarak, 30 bebek sadece anne kokusu uygulanan 1. deney grubu, 30 bebek de KB yapılan 2. deney grubu olarak belirlenmiştir. Anne kokusu olarak annenin atleti kullanılmıştır. Her grubun 7. ve 15. günlerde vital bulguları, kan kortizol düzeyleri ve Preterm Bebek Konfor Ölçeği (PBKÖ) puanları tespit edilip kaydedilmiştir. Veriler istatistiksel analiz ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Anne ve anne kokusu ile hiç karşılaşmayan kontrol grubunda ölçülen PBKÖ, kan kortizol düzeyi ve vital bulgular değerleri bebeklerde stresin arttığını göstermiştir. Anne kokusunun bu stresi azaltmada etkili olduğu ancak KB'ının stresi önlemede çok daha etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; YYBÜ'de yatan prematüre bebekler anneden mahrum kalırlarsa maruz kaldıkları stres toksik düzeye ulaşmaktadır. Bu bebeklerin tedavisi sırasında KB uygulamasının yapılması toksik stresin azaltılmasında, anne kokusu uygulama yöntemine göre daha etkili bir yöntem olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle YYBÜ'de preterm bebek bakımında KB rutin olarak uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to determine the effects of Kangaroo Care (KB) and maternal scent application on toxic stress in preterm infants in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) environment and to create evidence-based recommendations about these applications. Material and Method: Research data were collected from a total of 92 preterm babies born between 28-37 weeks of gestation, hospitalized in Gaziantep private ANKA Hospital NICU. Babies were divided into 3 groups, 32 babies who never met their mothers were determined as the control group, 30 babies were determined as the 1st experimental group in which only mother's scent was applied, and 30 babies were determined as the 2nd experimental group in which BP was applied. The mother's undershirt was used as the mother scent. Vital signs, blood cortisol levels and Preterm Infant Comfort Scale scores were determined and recorded on the 7th and 15th days of each group.The data were evaluated by statistical analysis. Results; In the group that never encountered mother and mather scent, Preterm Infant Comfort Scale, blood cortisol level and vital signs showed severe stress. It has been found that mother scent is effective in reducing this stress, but kangaroo care is much more effective in preventing stress. Conclusion; As a result, if premature babies hospitalized in the NICU are deprived of their mother, the stress they are exposed to reaches toxic levels. It has been determined that kangaroo care application during the treatment of these babies is a more effective method in reducing toxic stress than the mother scent application method. Therefore, kangaroo care should be routinely applied in the care of preterm infants in the NICU.