Çevre yöneliminin yeşil tedarik zinciri yönetimine etkisi ve dış çevre baskısının ılımlaştırıcı rolü
The effect of environmental orientation on green supply chain management and the moderating role of external environment pressure
- Tez No: 756492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada genel olarak çevre yönelimin yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamalarına etkisi ve bu etkileşimde dış baskı unsurlarının düzenleyici rolü incelenmiştir. Bu kapsamda Türkiye'de faaliyet gösteren ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi sahibi 159 işletmeden anket tekniği kullanılarak elde edilen veriler, yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; iç ve dış çevre yöneliminden oluşan çevre yöneliminin; yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamalarından yeşil satın alma, yeşil üretim, yeşil dağıtım, yeşil paketleme ve tersine lojistik uygulamalarına pozitif yönde etki ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca çevre yöneliminin yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamalarına etkisinde dış baskı unsurlarından müşteri baskısı, STK baskısı, sosyal medya baskısı, mevzuat ve kanun baskısı ve taklit baskısının düzenleyici rolünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of environmental orientation on green supply chain management practices and the regulatory role of external pressure elements in this interaction were examined. In this context, the data obtained from 159 enterprises operating in Turkey and holding ISO 14001 Environmental Management System Certificate, were analyzed with the developed structural equation model. As a result of the analysis; it has been determined that the environmental orientation, which consists of internal and external environmental orientation, has a positive effect on green purchasing, green production, green distribution, green packaging, and reverse logistics applications, which are among the green supply chain management applications. In addition, it has been found that external pressure factors such as customer pressure, NGO pressure, social media pressure, legislation and law pressure, and counterfeit pressure have a regulatory role in the effect of environmental orientation on green supply chain management practices.