Örgütsel adaletin çeşitli boyutlarıyla örgütselgüven üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
Organizational with various dimensions of organizational justiceimpact on trust: A field study
  1. Tez No: 756530
  2. Yazar: AHMET HAMDİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan örgütsel adalet ve alt boyutlarının (prosedürel/işlemsel, dağıtımsal, kişilerarası ve bilgilendirme adaleti) örgütsel güven ve alt boyutları (duygusal güven, bilgisel güven ve amaçlanan davranış) üzerindeki etkisini incelemektir. Aynı zamanda sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın örneklemini, Hatay Büyükşehir Belediyesinde çalışan 250 kişi oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında anket yoluyla 125 kişiden toplanan veriler, SPSS 25.0 programı kullanılarak korelasyon ve regresyon yöntemleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, örgütsel adaletin genel olarak ve alt boyutu prosedürel adaletin örgütsel güven-genel üzerinde, anlamlı ve olumlu etkisi olduğu, ancak dağıtımsal adaletin, kişilerarası adaletin ve bilgisel adaletin anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Sonuçlar aynı zamanda, prosedürel adalet ve kişilerarası adaletin duygusal güven üzerinde de olumlu ve anlamlı etkisi olduğunu, buna karşılık dağıtımsal ve bilgisel adaletin anlamlı bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Diğer taraftan, araştırma sonuçları örgütsel adaletin alt boyutlarının örgütsel güvenin amaçlanan davranış boyutu üzerinde anlamlı etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Bu sonuca göre, çalışanların örgüte olan güvenini artırmak için uygulayıcılara örgütsel adaleti sağlamaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of perceived organizational justice and its sub-dimensions (procedural/operational, distributive, interpersonal, and informational justice) on organizational trust and its sub-dimensions (affective trust, cognitive trust, and intended behaviour). At the same time, it is to make suggestions based on the results. The sample of the research consist of 250 employees working in departments of Hatay Metropolitan Municipality (Hatay Water and Sewerage Administration-HATSU, municipal police officers, and civil works located in Reyhanlı. In the study, the data gathered from 125 people through a questionnaire were analysed by correlation and regression methods using the SPSS 25.0 program. The results showed that organizational justice in general and its sub-dimension procedural justice have a significant and positive impact on organizational trust generally. However, distributive justice, interpersonal justice and informational justice haven't a significant effect. The results also revealed that procedural justice and interpersonal justice have a positive and significant impact on affective trust, whereas distributive and informational justice have no significant impact. On the other hand, the results of the research revealed that the sub-dimensions of organizational justice haven't a significant impact on the intended behaviour dimension of organizational trust. According to this result, if organizational justice is provided, the trust of the employees towards the organization will increase. According to this result, it is recommended to practitioners that they should provide organizational justice to increase the trust of the employees towards the organization.