Dijital ekonominin vergilendirilmesi: Türk vergi hukukunda mevcut ve mümkün düzenlemeler
Taxation of the digital economy: Current and possible regulations in the Turkish tax law
  1. Tez No: 756529
  2. Yazar: ZÜLAL METİN HACIPAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dijital dönüşümün“yaratıcı yıkım”etkisi teknolojinin gelişimine paralel günden güne büyüyen dijital bir ekonominin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu yeni ekonominin yarattığı kazancın vergilendirilmesi hususunda ortaya çıkan yasal boşluklar ve vergiden kaçınma eğilimleri ise dijital ekonominin nasıl vergilendirileceğine ilişkin yeni çalışmaları ve arayışları beraberinde getirmiştir. Tez kapsamında dijital ekonomi ve bu ekonominin vergilendirilmesi değerlendirilirken, bu kapsamda OECD'nin çalışmaları değerlendirilmekte ve Türk vergi hukukundaki mevcut ve mümkün düzenlemelere yer verilmiştir. Çalışmanın amacı, e-ticaret, kripto varlıklar, paylaşım ekonomisi, bulut tabanlı işlemler, oyun ekonomisi, espor gibi dijital ekonomi bileşenleri bu ekonomilerin kazancın hangi türüne göre vergilendirildiğini ve vergilendirilebileceğini değerlendirirken, OECD'nin dijital ekonominin vergilendirilmesinde ortaya çıkan sorunlara karşı da çözüm önerilerine odaklanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The“disruption”effect of the digital transformation has led to the emergence of a digital economy that grows day by day in parallel with the growth of technology. The legal gaps and tax avoidance trends in the taxation of the income created by this new economy brought along new studies and searches on how to tax the digital economy. While the digital economy and taxation of this economy are evaluated within the scope of the thesis, the studies of the OECD are evaluated in this context, the current and possible regulations in Turkish tax law are included. The aim of the study is to evaluate digital economy elements such as e-commerce, crypto assets, sharing economy, cloud-based transactions, game economy, esports, and according to which type of income these economies are taxed and can be taxed while focusing on OECD's solutions to the problems that arise in the taxation of the digital economy.