Sosyal medyada duygular
Emotions in social networks
  1. Tez No: 756538
  2. Yazar: BEGÜM MERVE ŞENER ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ZÜMRÜT AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, bir sosyal ağdaki duygusal dinamikleri ve markaların etkileşim oluşturmak için bir ağdaki duygusal durumdan nasıl yararlanabileceğini araştırıyorum. Deneme 1, duygusal dinamiklere, belirli duyguların ne kadar sürdüğüne ve duyguların kısa ve uzun vadeli zaman dilimlerinde birbirini nasıl takip ettiğine, duygusal boyutları (değerlik- uyarılma-baskınlık) kullanarak, Twitter'dan alınan milyonlarca tweet'i analiz etmeye odaklanır. ve NLP teknikleri ile işlenmiştir. Duyguların ne kadar sürdüğünü ve hangi duyguların birbirini takip ettiğini anlamak, pazarlama profesyonellerinin bir toplumdaki duygusal dalgalanmalara daha iyi hazırlanmalarını sağlayan bir sosyal değerlendirme mekanizması işlevi görebilir. Deneme 2, marka tarafından oluşturulan sosyal medya içeriği için tüketici katılımını almada tüketicilerin duygusal durumunun rolüne odaklanmaktadır. İkinci makale, tüketici katılımını sağlamak için bağlamın önemini vurgular ve marka tarafından oluşturulan içeriğin duygusal özellikleri ile tüketicilerin durumları arasındaki uyum hakkında fikir verir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I explore emotional dynamics in a social network and how brands can leverage emotional state in a network to create engagement. Essay 1 focuses on emotional dynamics, specifically how long certain emotions last, and how emotions follow each other in short- and long-term time frames, using emotional dimensions (valence-arousal- dominance) as predictors, analyzing millions of tweets retrieved from Twitter and processed with NLP techniques. Understanding how long emotions last and which emotions follow each other can act as a social appraisal mechanism that allows policy makers, politicians and marketing professionals be better prepared for emotional fluctuations in a society. Essay 2 focuses on the role of consumers' emotional state in receiving consumer engagement for the brand-generated social media content. Second essay highlights the importance of context for receiving consumer engagement and offers insights into the congruency between the emotional characteristics of the brand-generated content and consumers' states.