Meme kanseri tanılı kadın hastalarda kolorektal polip ve kanser sıklığı
Frequency of colorectal polyp and cancer in female patients with breast cancer
  1. Tez No: 756568
  2. Yazar: GÖZDE PEMPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÜÇBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen malignitedir. Günümüz tarama yöntemleriyle meme kanserinde sağkalım artışı hedeflenmektedir. Kanser tanısı alanların sağkalımında en olası tehditlerden birisi, ikinci bir malignitenin ortaya çıkmasıdır. Kolorektal karsinom, gastrointestinal sistemin en sık görülen malign tümörüdür ve dünya genelinde kansere bağlı ölümlerde üçüncü sırada yer alır. Ayrıca kadınlarda en sık teşhis edilen ikinci malignitedir. Çalışmamızda; meme kanseri tanısı olan kadın hastalarda kolorektal polip ve kanser sıklığını araştırmayı ve normal popülasyonla kıyaslamayı amaçladık. Meme kanseri tanısı olanlarda, normal popülasyona göre kolorektal polip ve karsinomların lokalizasyonlarında ve histopatolojik alt tiplerinde anlamlı bir farklılık olup olmadığını araştırmayı da hedefledik. Bu bağlamda meme kanserinin kolorektal polip- karsinom için bir risk faktörü olup olmadığını saptamak ve meme kanserli hastalarda kolon tarama gerekliliğini vurgulamak istiyoruz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; 01.01.2010-01.09.2021 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endoskopi Ünitesi'ne başvuran ve kolonoskopisi yapılan meme kanseri tanısı olan 303 kadın hastanın dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Aynı tarihler aralığında Mersin Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi Endoskopi Ünitesi'ne başvuran ve kolonoskopisi yapılan meme kanseri tanısı olmayan 303 kadın hasta da kontrol grubu olarak belirlenmiş ve dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. İncelenen dosyalarda; hastaların yaş, boy, kilo, ailesinde kolorektal karsinom öyküsü, sigara maruziyeti (paket/yıl), alkol tüketme öyküsü, kolonoskopi bulgusu, kolonoskopide saptanan bulgularda polip mevcut ise; polip lokalizasyonu- polip displazi derecesi- polip çapı- polip sayısı- polip histolojik tipi, kolonoskopide saptanan bulgularda karsinom mevcut ise; karsinom lokalizasyonu- karsinom histolojik tipi incelendi ve not edildi. Bulgular: Çalışmamızda meme kanseri tanısı olan kadın hasta grubunun yaş ortalaması 58,6±10,9, Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ortalaması 28,35±5,08 şeklindeydi. Meme kanseri tanısı olmayan kadın hasta grubunun yaş ortalaması 57,3±11,1 VKİ ortalaması 27,62±4,97 şeklindeydi. Yaş ve VKİ açısından istatistiksel olarak farklılık bulunmayan bu iki grup hastaları değerlendirildi (p>0.05). Odds oranı (OR) ile değerlendirildiğinde; meme kanseri tanısı olanlarda kolorektal polip riski, kontrol grubuna göre daha fazlaydı (OR:1,1). Ancak bu risk istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Meme kanseri tanısı olanlarda çıkan kolon yerleşimli polipler, meme kanseri tanısı olmayanlara göre daha fazla görüldü. Bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı gözlendi (p0.05). Meme kanseri tanısı olan kadınlarda, olmayanlara göre; kolorektal karsinom lokalizasyonları klinik olarak rektum ve sigmoid kolonda artmış yüzdedeydi. Meme kanseri tanısı olan hastalarda kolorektal karsinomların distalde lokalize olması klinik olarak önemli olsa da istatistiksel olarak meme kanseri tanısı olan ve olmayan gruplar arasında kolorektal karsinom lokalizasyonu açısından anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Sonuç: Meme kanseri tanısı olan kadınlarda, olmayan kadınlara göre istatistiksel olarak daha fazla kolorektal karsinom saptandı (p:0,04). Odds oranı ile değerlendirildiğinde de; meme kanseri tanısı olanlarda kolorektal karsinom riski, meme kanseri tanısı olmayan gruba göre daha fazlaydı (OR:2,19). Bu risk istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Breast cancer is the most common malignancy in women. With today's screening methods, it is aimed to increase survival in breast cancer. One of the most likely threats to the survival of those diagnosed with cancer is the emergence of a second malignancy. Colorectal carcinoma is the most common malignant tumor of the gastrointestinal tract and ranks third in cancer-related deaths worldwide. It is also the second most common malignancy diagnosed in women. In our study; We aimed to investigate the frequency of colorectal polyps and cancer in female patients diagnosed with breast cancer and compare it with the normal population. We also aimed to investigate whether there is a significant difference in the localization and histopathological subtypes of colorectal polyps and carcinomas in breast cancer patients compared to the normal population. In this context, we want to determine whether breast cancer is a risk factor for colorectal polyp-carcinoma and to emphasize the necessity of colon screening in patients with breast cancer. Materials and Methods: In our study; The files of 303 female patients diagnosed with breast cancer who applied to the Endoscopy Unit of Mersin University Medical Faculty Hospital between 01.01.2010 and 01.09.2021 and underwent colonoscopy were analyzed retrospectively. During the same dates, 303 female patients who applied to Mersin University Medical Faculty Hospital Endoscopy Unit and were not diagnosed with breast cancer and underwent colonoscopy were determined as the control group and their files were analyzed retrospectively. In the examined files; age, height, weight, family history of colorectal carcinoma, cigarette exposure (pack/year), alcohol consumption history, colonoscopy finding, if polyps are present in colonoscopy findings; polyp localization- polyp dysplasia degree- polyp diameter- polyp number- polyp histological type, if there is carcinoma in the findings detected in colonoscopy; carcinoma localization- carcinoma histological type was examined and noted. Results: İn our study, the mean age of the female patient group diagnosed with breast cancer was 58.6±10.9 years, and the mean Body Mass Index (BMI) was 28.35±5.08. The mean age of the female patient group without a diagnosis of breast cancer was 57.3±11.1, and the mean BMI was 27.62±4.97. These two groups of patients who did not differ statistically in terms of age and BMI were evaluated (p>0.05). When evaluated with odds ratio (OR); The risk of colorectal polyps was higher in those with breast cancer diagnosis than in the control group (OR:1,1). However, this risk was not statistically significant (p>0.05). Polyps located in the ascending colon were more common in those with breast cancer diagnosis than in those without breast cancer diagnosis. This result was statistically significant (p0.05). In women diagnosed with breast cancer, compared to those without; colorectal carcinoma localizations were clinically increased in the rectum and sigmoid colon. Although distal localization of colorectal carcinomas in patients diagnosed with breast cancer is clinically significant, there was no statistically significant difference in terms of colorectal carcinoma localization between groups with and without breast cancer diagnosis (p>0.05). Conclusion: Statistically more colorectal carcinoma was found in women with breast cancer diagnosis than in women without breast cancer (p:0.04). When evaluated with odds ratio; The risk of colorectal carcinoma was higher in those with breast cancer diagnosis than in the group without breast cancer diagnosis (OR:2,19). This risk was statistically significant (p0.05).