Türk vergi hukukunda 'İlişkili işlem' tanımı
The definition of 'Related transactions' in tax law in Turkey
  1. Tez No: 756588
  2. Yazar: ZEKİ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ATEŞAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Vergi mükelleflerinin ilişkili kişilerle yaptıkları işlemler ilişkili işlem olarak tarif edilir ve vergiye tabi işlemlerin ilişkili kişilerle yapılması halinde, vergi matrahının ilişkili işlemden etkilenmemiş olması hedeflenir. Bu konu temel olarak kurumlar vergisinin transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı kavramı çerçevesinde ele alınmaktadır. Bu çalışmada, başta Kurumlar Vergisi Kanunu olmak üzere, vergi kanunlarında ilişkinin etkilediği tüm vergisel düzenlemeleri ilişkili işlem bakış açısıyla, Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 13. maddesi ve Gümrük Kanunu dışında daha ziyade düzenlemenin ne olduğundan bahsetme seviyesinde çok genel olarak bir araya getirme gayretinde olduk. Vergi mevzuatı dışında olup vergi açısından da gözden geçirilmesi zorunluluk oluşturan Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu, Sigortacılık Kanunu ve Bankacılık Kanunu da incelediğimiz ikincil halkayı oluşturdu. Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 13. maddesinde düzenlenen, vergide ilişkili işlemler açısından temel düzenleme mahiyetinde olan, transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı müessesesini, örnek olaylar ve spesifik başlıklar üzerinden açıklamaya çalıştık. Bu müesseseyi Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve Gümrük Kanunu'nda mevcut olan ilişkili işlem düzenlemeleriyle karşılaştırarak ele aldık. Bu çalışmanın en önemli ve özgün yanını, mesleki gözlemlerimize de dayanan, çok sayıda örnek olay ve spesifik sorunlarla ilgili olarak yaptığımız değerlendirmeler ve önerilerimiz oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
THE DEFINITION OF“RELATED TRANSACTIONS”IN TAX LAW IN TURKEY Transactions made by taxpayers with affiliated parties are defined as related transactions, and if taxable transactions are made with affiliated parties, it is aimed that the tax base will not be affected by the related transaction. This issue is mainly addressed within the framework of the Disguised Profit Distribution Through Transfer Pricing of Corporate Tax. In this study, we have broadly tried to bring together all the tax regulations that are affected by the relationship in tax laws, especially the Corporate Tax Code, from the perspective of related transactions, at the level of discuss about what the regulation is rather than Article 13 of Corporate Tax Code and the Customs Code. The Turkish Commercial Code, Capital Markets Code, Insurance Code and Banking Code, which are outside the tax legislation and must be reviewed in terms of tax, also formed the secondary link we studied. We tried to explain the concept of Disguised Profit Distribution Through Transfer Pricing, which is the main regulation in terms of related transactions in tax, regulated in Article 13 of the Corporate Tax Code, through case studies and specific titles. We discussed this subject by comparing it with the related transaction regulations existing in the Turkish Commercial Code, the Capital Markets Code and the Customs Code. The most important and original aspects of this study are our evaluations and suggestions based on our professional observations regarding the many case studies and specific problems.