Minimal yaşam alanlarının tipolojiksınıflandırılması
Typological classification of minimal living spaces
- Tez No: 756602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE PINAR ARABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsanlar yerleşik hayata geçtiklerinden beri konaklama ve sosyal gereksinimlerinden doğan mekan ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli altyapı sistemleri sayesinde bütün olarak çalışan bir gridin parçası olan sabit yapılar üretmişlerdir ve gridlerin giderek büyümesi ile kentler meydana gelmiştir. Giderek hızlanan kentleşme sürecinin yarattığı sorunlar mimarlığı alternatif arayışlara yönlendirmiştir. Metropollerdeki konut fiyatlarının aşırı artışı, pandemi, sel, deprem, turizm, iş, vb. etkenler sonucunda giderek artan minimal mekan ihtiyacı, grid dışı minimal yaşam alanı tipolojisinin oluşmasını sağlamıştır. Minimal yaşam alanı denildiğinde çoğu insan yalnızca küçük konutları düşünse de minimal yaşam alanı kavramı daha geniş bir grubu temsil etmektedir. Bu çalışmada bilimsel tez, makale ve yayınlardan elde edilen bilgiler derlenerek, mimarlıkta tip, tipoloji ve minimalizm kavramı açıklanmış, mimarlıkta tip düşüncelerinin, minimalist düşüncenin ve minimal yaşam alanlarının birbirleriyle olan ilişkileri sorgulanmış ve grid dışı minimal yaşam alanlarının ortaya çıkış süreçleri araştırılmıştır. Grid dışı minimal yaşam alanları cevap verdikleri ihtiyaca karşılık olarak mekanın sahip olduğu strüktür, işlev, üretim şekilleri, mobilite gibi kriterlerde birbirlerinden farklılaşmaktadırlar. Çalışmada ortak ve farklı yönleri belirlenerek, grid dışı minimal yaşam alanları tipolojik yöntem ile araştırılmıştır. Tez çalışmasının ilk kısmında ilgili literatür özeti araştırılarak, tezin amacı ve hipotez açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde minimalizm felsefesi araştırılmış ve grid dışı minimal yaşam alanlarına olan yansımaları belirlenmiştir. Aynı zamanda grid dışı minimal yaşam alanlarının tarihsel süreci ve kullanım potansiyelleri açıklanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde mimarlıkta tip, tipoloji kavramları ve tipolojik sınıflandırma konusu araştırıldıktan sonra grid dışı minimal yaşam alanı kavramı açıklanarak tipolojik özellikleri ortaya konulmuş, tipolojik sınıflandırma çalışması yapılmış ve örnekler üzerinden açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilerek yazarın konu ile ilgili yorum ve görüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since people have settled down, they have produced fixed structures that are part of a working grid as a whole, thanks to various infrastructure systems, in order to meet their accommodation and social needs. With the growth of these grids, cities have emerged. The problems created by the accelerating urbanization process have led architecture to search for alternatives. The increasing need for minimal space as a result of various factors such as the excessive increase in housing prices in metropolises, pandemic, flood, earthquake, tourism, business, etc., has led to the formation of an off-grid minimal living space typology. Although most people think of only tiny houses when it comes to off-grid minimal living space, the concept of off-grid minimal living space represents a wider group. In this study, the information obtained from scientific theses, articles and publications was compiled, the concept of type, typology and minimalism in architecture was explained, the relations between type ideas, minimalist thinking and minimal living spaces in architecture were questioned and their emergence processes were investigated. Off-grid minimal living spaces differ from each other in terms of the structure, function, production styles and mobility of the space in response to the needs they respond to. In the study, the common and different aspects were determined, and off-grid minimal living spaces were investigated with the typological method. In the first part of the thesis study, the aim of the thesis and the hypothesis and literature summer are explained. In the second part of the thesis, the philosophy of minimalism has been researched and its reflections on off-grid minimal living spaces have been determined. At the same time, the historical process and usage potentials of off-grid minimal living spaces are explained. In the third part of the thesis, after researching the subject of type, typology concepts and typological classification in architecture, the concept of off-grid minimal living space is explained, and its typological features are revealed a typological classification study is made and explained through examples. In the conclusion part, the findings obtained as a result of the research were evaluated and the author's comments and views on the subject were included.