Bilgisayar destekli sperm analiz sistemi
Computer-assisted sperm analysis system
  1. Tez No: 756606
  2. Yazar: NAZLI IRMAK KARAARK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'nden (World Health Organization (WHO)) elde edilen verilere göre gebelik planlayan çiftlerin %15'i infertiliteden etkilenmektedir. İnfertilite, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkide bulunup gebeliğin olmaması durumudur. İnfertilitenin kadın ya da erkek kaynaklı olup olmadığının doğru analiz edilebilmesinin en basit yolu sperm analizidir (spermiyogram testi). Geleneksel metotlar uygulanarak yapılan standart sperm analizleri, üreme kliniklerinde veya laboratuvarlarda rutin olarak uygulanmaktadır ve bu analiz, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde infertilitenin teşhis ve tedavisi adına önem taşımaktadır. Bununla birlikte, sperm analizi subjektif değerlendirmelere bağlı olduğundan kantitatif sonuçlar elde edilememektedir. Son yıllarda sperm kalitesini analiz etmek için bilgisayar destekli sistemlerle görüntü işleme ve analizi yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayar Destekli Sperm Analiz (Computer Aided Sperm Analysis (CASA)) sistemlerinde spermatozoid motilitesi, mobilitesi ve morfolojisi analiz edilmektedir. Bu çalışmada da Ankara Şehir Hastanesi Onkoloji Binası Androloji-Üroloji Kliniği'nden elde edilen dijital görüntüler işlenerek sperm analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda mevcut CASA sistemlerinden farklı olarak WHO'da belirtilen sperm kinematik parametrelerinin tamamını inceleyen, kullanıcı kaynaklı hataları minimize ederek daha doğru ve daha güvenilir sonuçlar elde eden bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Infertility affects 15% of couples planning a pregnancy, according to data from the World Health Organization. Infertility is a condition that occurs when couples do not concieve pregnancy with unprotected sexual intercourse for at least a year. The spermiogram test is the most simple and accurate approach to determine whether infertility is caused by female or male partner. Standart sperm analysis is traditionally performed in reproductive clinics and laboratories. Since quantitative assesments depend on technician evaluations, highly accurate results cannot be obtained, in manually inspected specimens. In recent years, computer-aided systems with image processing units have been employed to analyze sperm quality. In this thesis, a computer-aided sperm analysis system(CASA) is developed to quantitatively assess sperm motility, mobility and morphology. Analysis of spermatozoids has been performed by processing digital micrographs obtained from the Andrology-Urology Clinic of Ankara City Hospital. In addition to the parameters measured in standard CASA systems or defined in the literature, novel parameters have been developed to characterize infertility