Personel güçlendirme ve örgüt yapısının örgütsel bağlılık üzerine etkileri: Kurumsal araç kiralama işletmelerinde bir inceleme
Effects of staff empowerment and organizational structure on organizational commitment: A review in corporate car rental business
  1. Tez No: 756607
  2. Yazar: UĞURCAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmanın amacı personel güçlendirme ve örgüt yapısı bağımsız değişkenlerinin, çalışan bireylerde yarattığı örgütsel bağlılık üzerine etkilerini incelemektir. Araştırma kapsamına Türkiye'de faaliyet göstermekte olan kurumsal araç kiralama sektöründe çalışan kişiler dâhil edilmiştir. Anket çalışması için toplam 43 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Anketlere toplam 282 katılımcıdan geçerli yanıt gelmiştir. Elde edilen verilen SPSS istatistik programı aracılığıyla güvenirlik, geçerlik, korelasyon ve regresyon yöntemleri analiz edilmiştir. Araştırma sonucundan personel güçlendirme uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerine etkileri kısmen desteklenmiştir. Personel güçlendirme uygulamalarının, örgütsel bağlılık alt boyutlarından duygusal bağlılık üzerine etkisi olduğu görülmüş, normatif bağlılık ve devam bağlılığı üzerinde anlamlı bir etkisi görüşmemiştir. Örgütsel bağlılığın örgüt yapısında doğrudan etkilendiği tespit edilmiştir. Örgüt yapısının, örgütsel bağlılık alt boyutları duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık üzerine etkileri doğrudan ve pozitif yönde olduğu belirlenmiştir. Sonuç bölümünde okuyuculara ve araştırmacılara çeşitli öneriler sunularak bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the effects of empowerment and organizational structure independent variables on organizational commitment on working individuals. Scope of the research covers the persons working in the corporate car rental companies operating in Turkey. The survey consisting of 43 questions was used for the research. 282 valid responses were received from the participants. The data obtained were analyzed using reliability, validity, correlation and regression methods through SPSS statistical program. As a result of survey, staff empowerment effects has been partially supported on organizational commitment. The emotional commitment dimension of organizational commitment has been impacted, however continuance commitment and normative commitment dimensions haven't been effected from the staff empowerment. It is observed that organizational commitment directly impacted from the organizational structure. The dimensions of organizational commitment; emotional commitment, continuance commitment and normative commitment has been positively and directly impacted from organizational structure. In the conclusion part, the findings were evaluated by presenting various suggestions to the readers and researches.