Modest escapes: Do-it-yourself strategies and adaptation in the Turkish alternative music scene
Mütevazı kaçışlar: Türkiye alternatif müzik sahnesinde kendin-yap stratejileri ve koşullara uyum
  1. Tez No: 756605
  2. Yazar: NİL İPEK KÜÇÜKBAŞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI EDA NOYAN CELAYİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Basılı notalardan dijital müzik platformlarına, bir ürün olarak müzik teknoloji ve medyaya bağlı olarak dönüşmüş, müzisyenler de şartlara uyum sağlamıştır. Bu tez Türkiye alternatif müzik sahnesindeki kendin-yap stratejilerini ve bu stratejilerin müzikteki bağımsızlık tanımını nasıl etkilediğini, müzisyenlerin ve kayıt endüstrisinin teknoloji ve medyayla ilişkisini tartışarak keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın zamanlama olarak COVID-19 pandemisine denk gelmesi bu stratejilerin kriz anında nasıl kullanıldığına dair fazladan bir tartışma alanı sağlamıştır. Tez dahilinde Türkiye alternatif müzik sahnesinden 10 müzisyen ve müzik endüstrilerinden 6 temsilci ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatların tematik analizi kendin-yap teması için yeni bir formülasyon sağlamış ve müzikte bağımsızlık ile ilgili yeni görüşler ortaya çıkarmıştır. Çalışma sonucunda kendin-yap pratikleri kendin-üret, kendin-yönet ve kendin-tanıt olmak üzere üç ana kategoriye ayrılmış ve bu pratiklerin sanatçıyı ve üretimini nasıl etkilediği tartışılmıştır. Buna ek olarak günümüz medya ortamında müziğin bağımsızlık alanları sanatçıların ve endüstri temsilcilerinin açıklamaları üzerinden belirlenmiş, görüşlerin yorumlanması sonucunda bağımsızlık yerine yeni bir tanım olarak özerklik kelimesinin kullanılması önerilmiştir. COVID pandemisi süreciyle ilgili görüşmelerde ise kendin-yap pratiklerinin ve pandemiden önce verilen uzun vadeli kararların sanatçıların aktif kalmasına yardımcı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
From printed sheet music to digital platforms, music as a product has been transformed by changes in technology and media, and musicians have adapted to the circumstances. This thesis explores the adaptive do-it-yourself strategies of musicians in the Turkish alternative music scene, and how these strategies can affect the definition of independence in music by discussing the musicians' and recording industry's relationship with technology and media. With regards to the timing of the research, the COVID-19 pandemic and lockdown provided an additional discussion on how these strategies are used during crisis. Semi-structured interviews were conducted with a sample of 10 musicians and six music industry professionals. A thematic analysis of the interviews provided an updated formulation for the concept of 'do-it-yourself' and new discussions on independence. Three main categories of do-it-yourself practices were derived from the thematic analysis of the interviews: produce-it-yourself, operate-it-yourself and promote-it-yourself; the effects of these practices on the artist and the art was discussed further. In addition, the fields of independence in today's media environment were specified through the musicians' and industry professionals' statements and autonomy was suggested as a substitute for independence. It is also observed that do-it-yourself practices and long-term decisions made before the pandemic provided a means of survival during the lockdown.