Customers knowledge management (CKM) and online buying behavior of customers in Turkey case study: Amazon
Türkiye'deki müşteri bilgi yönetimi (CKM) ve müşterilerin online satın alma davranışları: Amazon örneği
  1. Tez No: 756617
  2. Yazar: MUHAMMET HAFIZ ŞAKFEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışma, Müşteri Bilgi Yönetiminin (CKM) Müşterilerin Satın Alma Davranışları üzerindeki etkisini incelemek için yapıldı. Çalışmanın amacı, farklı CKM uygulamalarının müşterilerin online satın alma davranışlarını nasıl farklı şekilde etkileyebileceğini incelemektir. Tezin araştırma modeli Kantitatif Araştırma kullanıldı ve bu araştırmanın temel aldığı araştırma felsefesi Pozitivizm'dir. Olasılık-Dışı Amaçlı seçme tekniği kullanıldı ve mevcut çalışmanın seçim kriteri, 18-45 yaş aralığında, haftada en az bir kez satın alan online müşteri olmuştur. Örneklem büyüklüğü, Amazon'un düzenli müşterisi olan 220 katılımcıydı. Veriler online olarak toplandı ve anket linki paylaşıldı. Verilerin toplanmasında Müşteri Bilgi Yönetimi (CKM) Ölçeği kullanıldı ve verilerin analizinde Betimsel Analiz, Pearson Product Momenti Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi ve ANOVA gibi istatistiksel analizler yapıldı. Çalışmanın bulguları, CKM'nin iki alt ölçeğinin (İnternet Bilgisi ve İnternet Tercihi) Müşterilerin Satın Alma Davranışlarıyla pozitif ilişkili olduğunu ve iki alt ölçeğin (Risk Tercihi ve Algılanan Risk) Müşterilerin online Satın Alma Davranışlarıyla negatif ilişkili olduğunu göstermiştir. Çalışma, markaların ve şirketlerin, Müşterilerin Bilgi Yönetiminin çok yüksek ve etkili olmasını sağlamak için sitelerindeki çevrimiçi hizmetleri geliştirmeleri gerektiğini ve böylece satın alma davranışlarının artırılabileceğini arttırılır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the impact of Customers' Knowledge Management (CKM) on Customers' Buying Behavior. The purpose of the study was to examine how different practices of CKM can affect the customers buying behavior differently. The research design of the study was Quantitative Research Design and research philosophy, on which the current study was based on, was Positivism. The Non-Probability Purposive Sampling technique was used and the sample of the current study was online buyers who at least buy once in a week, with age range of 18-45. The sample size was 220 participants who are regular customers of Amazon. The data was collected online and a survey link was shared to the participants to get responses. The Customers Knowledge Management (CKM) Scale was used to collect data and statistical analyses including Descriptive Analysis, Pearson Product Moment Correlation Analysis, Regression Analysis and ANOVA were run to analyze data. The findings of the study showed that two sub-scales of CKM (Internet Knowledge and Internet Preference) were positively correlated to Customers' Buying Behavior and two sub-scales (Risk Preference and Perceived Risk) were negatively correlated to Customers online Buying Behavior. The study suggested that the brands and companies must enhance the online services on their sites to ensure that Customers Knowledge Management is very high and effective so that their buying behavior could be increased.