COVID-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılığı ile anksiyete, depresyon ve tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişki
The relationship among psychological resilience and anxiety, depression and burnout of the healthcare workers during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 756616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE ONGANER, PROF. DR. MESUT ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
COVID-19 hastalığı, hayatı tehdit eden ve hızla yayılan bir salgın olarak önemini korumaktadır. Hastaların bedenlerinde oluşan değişimler, onların ruhsal dengesini ve stres seviyelerini değiştirir. Çeşitli araştırmalarla bulaşıcı hastalıkların pandemilerde, genel nüfusta ve sağlık çalışanlarında anksiyete, depresyon ve tükenmişlik düzeylerinin arttığı gösterilmiştir. Bu araştırma, COVID-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılığı ile anksiyete, depresyon ve tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütülen bir anket çalışmasıdır. Anket sosyo-demografik ve mesleki özelliklerle ilişkili sorular, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeğini içermektedir. Bu tezde, sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde ne kadar yıprandığının fark edilmesi ve iyileştirme çalışmalarına ışık tutmak hedeflenmiştir. Sonuçlarına göre; psikolojik dayanıklılık ile anksiyete, depresyon ve tükenmişlik arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü ve orta düzeyde bir korelasyon bulunmuştur. Ayrıca, psikolojik sağlamlığın anksiyete, depresyon ve tükenmişlik düzeylerini negatif yönde etkilediği belirlenmiştir. Psikolojik dayanıklılık her üç değişkenin bir belirleyicisidir ve anksiyete, depresyon ve tükenmişlik düzeylerindeki değişimlerin sırasıyla %29,2'sinin, %31,1'inin ve %31'inin psikolojik sağlamlık tarafından açıklandığı belirlenmiştir. Pandemi sırasında sağlık hizmet sunucularının psikolojik dayanıklılığını artırmak salgın yönetimi açısından kritik bir öneme sahiptir. Psikolojik dayanıklılığı artırmak için öncelikle kişisel yaşam tarzı değişiklikleri; yeterli uyku, düzenli egzersiz, doğru ve dengeli beslenme, yoga ve meditasyon gibi gevşeme uygulamaları önerilmektedir. Ayrıca, sağlık otoriteleri tarafından Dr. Reich'in 3C kuralına uygun olarak yapılacak açıklamalar ve verilecek destekler, pandemi sürecinde bireylerin salgınla en iyi şekilde başa çıkmalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 disease is a life-threatening and rapidly spreading disease. Based on the fact that the physiological changes have a tendency to alter one's mental balance and stress levels, various studies have shown that anxiety, depression and burnout levels increase in both the general population and the healthcare workers during such pandemics of infectious diseases. This research is a survey study conducted to determine the relationship between the psychological resilience and the level of anxiety, depression and burnout of healthcare workers in the COVID-19 pandemic. The questionnaire includes questions related to socio-demographic and occupational characteristics,“Brief Resilience Scale”,“Beck Anxiety Scale”,“Beck Depression Scale”and“Maslach Burnout Scale”. Thus, in this thesis, it is aimed to reveal how much healthcare workers are worn out during a pandemic and to shed light on improvement studies. According to results, there is a statistically significant, moderate negative correlation between psychological resilience and anxiety, depression and burnout. As for the results of regression analysis; it is shown that psychological resilience affects anxiety, depression and burnout levels negatively. Accordingly; psychological resilience is a determinant of all three variables, and it is stated that psychological resilience was responsible for 29.2% of the change in anxiety levels, 31.1% of the change in depression levels and 31% of burnout levels. Enhancing the psychological resilience of healthcare providers during the pandemic is crucial for management. To enhance psychological resilience, first of all, personal lifestyle alterations are recommended; adequate sleep, regular exercise, proper and balanced nutrition, relaxation practices such as yoga and meditation. Additionally, the explanations and support given by the health authorities in accordance with Dr. Reich's 3C rule will ensure that individuals cope with the pandemic in the best way.