Rektal irrigasyon yapılan çocuğa müzikli çizgi film izletmenin anksiyete ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of watching cartoons with music on anxiety and life signs of A child undergoing rectal irrigation
  1. Tez No: 756658
  2. Yazar: BUSE TUĞCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma rektal irrigasyon yapılan çocuklarda müzikli çizgi film izletmenin anksiyete ve yaşam bulgularına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Nisan 2022-Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir kamu hastanesinin Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi servisine yatan 4-10 yaş grubu çocuklarla yürütüldü. Araştırma örneklemini 20 müdahale ve 20 kontrol grubu olmak üzere 40 çocuk oluşturdu. Veri toplama aracı olarak,“Veri Toplama Formu”,“Yaşam Bulguları Değerlendirme Formu”,“ÇAS-D Anksiyete Ölçeği”, kullanıldı. Her iki gruba da işlem öncesi, sırası, sonrasında veri toplama araçları kullanıldı. Müdahale grubuna ayrıca işlem süresince müzikli çizgi film izletildi. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Örneklem grubundaki çocukların %22,5'inin 4 yaşında, %55'inin erkek olduğu saptandı. İşlem süresince gruplar ile çocukların anksiyete düzeyleri arasında anlamlı farklılık belirlendi (p=0,014
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled intervention study to determine the effect of watching cartoons with music on anxiety and life signs in children who underwent rectal irrigation. The research was conducted with children aged 4-10 years who were admitted to the Pediatric Surgery and Pediatric Urology service of a public hospital affiliated to the Provincial Directorate of Health of the Ministry of Health in Istanbul between April 2022- June 2022. The research sample consisted of 40 children, including 20 intervention and 20 control groups. As a data collection tool,“Data Collection Form”,“ÇAS-D Anxiety Scale”,“Life Signs Form”were used. Data collection tools were used in both groups before, during and after the procedure. The intervention group was also watching cartoons with music during the procedure. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. It was found that 22.5% of the children in the sample group were 4 years old and 55% were male. A significant difference was determined between the anxiety levels of the groups and the children during the procedure (p=0,014