Tam barsak irrigasyon solüsyonlarının kobay safra kesesi kontraktil yanıtlarına etkisi ve koleretik etkinin kolesistokinin düzeyleri ile değerlendirilmesi
The effect of whole gut irrigation solutions on contractile responses of guinea pig gallbladder and evaluation of choleretic effect with cholecystokinin levels
- Tez No: 271806
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUTKU SOYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tam barsak irrigasyonu (TBİ) için kullanılan solüsyonların kobay safra kesesi kontraktil yanıtlarına etkisi ve koleretik etkinin kolesistokinin (CCK) düzeyleri ile değerlendirilmesi amacıyla deneysel bir çalışma yapılmıştır. Çalışmaya alınan 30 adet kobay, kontrol ve TBİ grupları (Serum fizyolojik-SF, Ringer Laktat-RL, Polietilen glikol-PEG, dibazik sodyum fosfat-DNF) olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. TBİ gruplarında orta hat laparotomi ile özofagus alt ucu bağlanıp mideye yerleştirilen katater yardımıyla 2ml/kg/dak. hızda SF, RL, PEG ve DNF infüzyonları rektumdan temiz sıvı gelene kadar yapılmıştır. Kontrol grubunda TBİ yapılmadan, TBİ gruplarında ise barsak temizliği sonrasında ileum ve safra kesesi örnekleri biyokimyasal ve in vitro incelemeler için çıkarılmıştır. Alınan dokular Tyrode solüsyonu içeren organ banyosunda Karbakol ve CCK'e ait kontraksiyon yanıtları elde edilmek üzere in vitro incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An experimental study was performed to evaluate the effect of whole gut irrigation (WGI) solutions on gallbladder contractile responses and to investigate the choleretic effect with cholecystokinin (CCK) levels.Thirty guinea pigs were enrolled into 5 groups including control and WGI groups (Saline-S, Ringer Lactated-RL, Polyethylene glycol-PEG, dibasic Na phospate-DNP). In WGI groups, after median laparotomy, distal esophagus was ligated and S, PEG, RL and DNP infusions (2ml/kg/min) were performed via gastric catheter until rectal discharge becomes clear. In control group without irrigation, in WGI groups after irrigation, ileum and gall bladder samples were obtained for in vitro and biochemical studies. Tissues obtained from experiments were evaluated in an organ bath in Tyrode solution for contractile responses of carbachol and CCK.