Evli bireylerde covıd-19'la baş etmede psikolojik dayanıklılık
Endurance in dealing with covid-19 in married individuals
  1. Tez No: 756657
  2. Yazar: AHSEN KORUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
COVID-19 21.yy'da meydana gelmiş en büyük salgındır. Salgın ile birlikte bütün dünyada günlük hayattaki alışkanlıklar değişmiş, çeşitli kısıtlamalar uygulanmıştır. COVID-19 hayatın birçok alanında aksaklıklara sebebiyet vermiş; bireylerde, ailelerde, toplumlarda olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Salgın döneminde dikkat çeken konulardan biri psikolojik dayanıklılık konusu olmuştur. Pozitif psikolojinin ilgilendiği psikolojik dayanıklılık, bireyin zorlu olaylar ile karşılaştığında baş edebilme yeteneği olarak tanımlanabilir. Psikolojik dayanıklılık pandemi gibi ağır stres unsurlarıyla karşılaşıldığında ruhsal hastalıklardan korunmaya yarayacak bir nitelik olarak sayılabilmektedir. Yetişkinlik ve evlilik süreçlerinde psikolojik dayanıklılığı işleyen çok az miktarda çalışmanın olması literatürde bu hususta boşluğa sebebiyet vermektedir. Bu nedenle araştırmada, evli bireylerin Covid-19 döneminde stresle başa çıkmada psikolojik dayanıklılıklarının etkisi üzerinde durulmuştur .Çalışmada, nicel araştırma türlerinden biri olan betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Gönüllü olarak araştırmada yer almayı seçen bireylere bilgi verilerek üç kısımdan oluşan anket formu gerçekleştirilmiştir. Verilere“Sosyodemografik veri formu,Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Koronavirüs Kısa Anskiyete Formu”kullanılarak ulaşılmıştır. Çalışmanın örneklemi, Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan 18-65 yaş arasındaki bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan gönüllü bireylere dijital platformlar ile ulaşılmış ve çalışmanın verileri SPSS 25.0 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analiz kısmında; Mann Whitney U, Kruskal-Wallis testi ve Korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; medeni hal , cinsiyet ve eğitim durumu ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı bir farklılık bulunurken; yaş, çalışıp çalışmama durumu, çocuk sayısı ve psikolojk dayanıklılık arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Evli bireylerin psikolojik dayanıklılık puanları bekar ve boşanmış/ ayrılmış bireylere göre daha yüksek bulunmuştur. Kadınların psikolojik dayanıklılık puanları erkeklere göre yüksek bulunmuştur. Eğitim durumu yüksek olan bireylerin psikolojik dayanıklılık puanları daha yüksek bulunmuştur. Bir diğer bulgu ise, bireylerin psikolojik dayanıklılık seviyesinin artmasıyla koronavirüs anksiyetesinin azalabileceği veya psikolojik dayanıklılıklarının azalmasıyla koronavirüs anksiyetesinin artabileceği şeklinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is the biggest epidemic to occur in the 21st century. Along with the epidemic, habits in daily life have changed and various restrictions have been applied all over the world. COVID-19 has caused disruptions in many areas of life; It has had positive and negative consequences for individuals, families and societies. One of the issues that attracted attention during the epidemic period was the issue of psychological resilience. Resilience, which positive psychology deals with, can be defined as the ability of an individual to cope with difficult events. Psychological resilience can be counted as a quality that will help protect from mental illnesses when faced with severe stressors such as a pandemic. The fact that there are very few studies dealing with psychological resilience in adulthood and marriage processes causes a gap in the literature on this issue. For this reason, in the study, the effect of psychological resilience of married individuals in coping with stress during the Covid-19 period was emphasized. In the study, descriptive research method, which is one of the quantitative research types, was used. A questionnaire form consisting of three parts was carried out by informing the individuals who voluntarily chose to take part in the research. The data were obtained using the“Sociodemographic data form, Resilience Scale for Adults, Coronavirus Anxiety Scale Short Form”. The sample of the study consists of individuals between the ages of 18-65 living in various provinces of Turkey. Volunteers participating in the study were reached via digital platforms and the data of the study were analyzed with the SPSS 25.0 statistical program. In the analysis part of the data; Mann Whitney U, Kruskal-Wallis test and Correlation analysis were used. In the results of working; While there is a significant difference between marital status, gender and educational status and psychological resilience; There was no significant difference between age, employment status, number of children and psychological resilience. The psychological resilience scores of married individuals were found to be higher than those of single and divorced/separated individuals. The psychological resilience scores of women were found to be higher than men. Individuals with higher education levels had higher psychological resilience scores. Another finding was that coronavirus anxiety could decrease with an increase in the level of psychological resilience of individuals, or coronavirus anxiety could increase with a decrease in psychological resilience. Keywords