Power saving, safety and remote controlling of smart building based on IoT
IoT'ye dayalı akıllı binaların güç tasarrufu, güvenlik ve uzaktan kontrolü
- Tez No: 756668
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu günlerde, teknolojinin ilerlemesi ile hayatın bütün bakımları ve özelikle internet ve akıllı teknoloji alanlarında her şey dijitalleşiyor. Teknolojinin bu hızlı ilerlemesi otomasyon sistemini de kapsamaktadır akıllı bina kontrol sistemleri gibi çeşitli uygulamalar nedeniyle. Bu çalışma, akıllı binaların kontrol ve izleme sistemi için çalışacaktır, elektrikli cihazları izleyen ve kontrol eden bir çalışma, güç tüketimini yönetmek ve güvenlik izlemesi için bir çalışma. iki modelden oluşmaktadır, Yapı aletleri uzaktan kumanda ve bina güvenliği. İlk model binalarda güç tüketimini azaltmak için kullanılır cihazları uzaktan kontrol ederek, ve ikinci model ise Bina güvenliğini artırmak için binalarda sıcaklık ve nem (DHT22), gaz ve parlama gibi bazı sensörleri içerir. Tasarım sistemi, mikrodenetleyici olarak NodeMCU kartı ve internet bağlantısı üzerinden Blynk uygulama yazılımı kullanılarak Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisine dayanmaktadır. Klima (A/C), TV, Işıklar ve su ısıtıcısı (W-H) gibi bina elektrikli aletleri sistem Kontrol Panosuna (CB) bağlanarak kontrol edilir. Bina sahibi, internet bağlantısı üzerinden Blynk mobil uygulamasını kullanarak cihazların durumunu izleyebilecek ve kontrol edebilecektir. Dahası bina güvenliği, binadaki bazı hassas yerlere yerleştirilen sıcaklık ve nem (DHT22), parlama ve gaz sensörlerine dayanmaktadır. Sensörler tarafından herhangi bir anormal değer algılanması durumunda Blynk mobil uygulaması üzerinden gerçek zamanlı olarak e-posta ve bildirim göndererek bina sahibini izlemek ve uyarmak için yerleştirmişler, Önerilen sistem uygulama sonuçları, bina güvenliğini artırmanın yanı sıra binalarda güç tüketimini azaltan büyük bir güç tasarrufu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to the advancement of technology everything becomes digitalized in all sectors of life especially in this areas internet and smart technology. This rapid advancement of technology also covers automation system (AS) due to various applications such as control systems of smart building. This work will study for control and monitor system of smart buildings, which monitor and control electrical appliances to manage consumption of power and safety monitoring. It consists of two models named building appliances remote control and building safety. The first model is used to decrease consumption of power in buildings by remotely controlling of appliances, and while the second model is contain of some sensors, such as temperature & humidity (DHT22), gas and flare in buildings to increase the building safety. The design system is based on the technology of Internet of Things (IoT) through employing NodeMCU board as a microcontroller and Blynk application software via connection of internet. The building electrical appliances like air-condition (A/C), TV, Lights and water heater (W-H) are controlled by connecting to the system Control Board (CB). The building owner will be capable to monitor and control appliances status by using Blynk mobile application through connection of internet. Moreover, building safety is based on temperature & humidity (DHT22), flare and gas sensors, which are placed in some sensitive places in the building for monitoring and alerting building owner by sending e-mail and notification in real-time through Blynk mobile application if any abnormal values sensed by sensors. The proposed system implementation results are shows a majority on power saving that decrease consumption of power in buildings as well as improving building safety.