İş stresi ve aşırı iş yükünün iş tatmini ile iş gören bağlılığı üzerindeki etkisi: Reyhanlı Devlet Hastanesi hemşireleri üzerine araştırma
The effect of job stress and excessive workload on job satisfaction and employee engagement: A research on Reyhanlı State Hospital nurses
- Tez No: 756667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİMAL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, Reyhanlı devlet hastanesinde çalışan hemşirelerin yaşadıkları iş stresi ve aşırı iş yükünün iş tatmini ile iş gören bağlılığı üzerinde ne yönde etki ettiği ve bu bağlamda etkilenme dereceleri analiz edilmiştir. Bu araştırmanın amacı, hemşirelerin iş stresi ve artan iş yükleri nedeniyle çalışma hayatlarında daha verimli olabilmesini sağlayan iş tatmini ile daha pozitif daha benimseyici bir şekilde çalışma ortamı oluşturan iş gören bağlılığının, iş stresi ve iş yükleri ile ilgili faktörleri tespit edilerek, Reyhanlı devlet hastanesi yönetimine hemşirelerine yönelik strateji belirleme de önerilerde bulunmaktır. Literatür taraması yapıldıktan sonra, yüz yüze yapılan anket uygulamasında sorulara özgürce ve gizlilik çerçevesinde (verilen cevapların ankete katılan kişilere yaptırım olarak dönmeyeceğine dair) cevap verilmesi amaçlanmıştır. Uygulanan anket çalışmasının ana kütlesi araştırmaya konu olan Hatay Reyhanlı devlet hastanesinde aktif olarak çalışan hemşirelerdir. Çalışmada yararlanılan değişkenlerin güvenirlilik ve geçerlilik analizleri, açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak incelenmiştir. Araştırma hipotezleri Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılarak analiz edilmiş, ankette yer alan diğer veriler ise; frekans tabloları ile açıklanmıştır. Araştırmanın ana kütlesini oluşturan Hatay Reyhanlı devlet hastanesi hemşireleri için iş stresi ve aşırı iş yükün iş tatmini üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the work stress and excessive workload experienced by the nurses working in the Reyhanlı state hospital on job satisfaction and employee commitment, and in this context, the degree of influence were analyzed. The aim of this research is to determine the factors related to job stress and workloads, job satisfaction that enables nurses to be more productive in their working lives due to work stress and increasing workloads, and employee commitment, which creates a more positive, more accepting working environment, and to the management of Reyhanlı state hospital, to the nurses. Determining the strategy for the purpose is also making suggestions. After the literature review, it is aimed to answer the questions freely and confidentially (that the answers will not be returned as a sanction to the people who participated in the survey) in the face-to-face survey application. The main mass of the applied survey study is the nurses who are actively working in the Hatay Reyhanlı state hospital, which is the subject of the research. The reliability and validity analyzes of the variables used in the study were examined using explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis. The research hypotheses were analyzed using the Structural Equation Model (SEM), and the other data in the questionnaire; explained with frequency tables. It has been concluded that work stress and excessive workload have a significant and negative effect on job satisfaction for the nurses of Hatay Reyhanlı state hospital, which is the main body of the research.