Örgüt iklimi ve örgütsel güvenin çalışanların iş tatminine etkisi: hemşireler üzerine bir araştırma
Organizational climate and the effect of organizational trust on employee job satisfaction: a research on nurses
- Tez No: 756685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmanın amacı, bir organizasyon içerisindeki hissedilen örgütsel iklim ve örgütsel güvenin, çalışanların iş tatmini üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmayla, sağlık hizmetlerinin sunumunda algılanan örgüt iklimi ile örgüte duyulan güvene bağlı olarak algıladıkları düzeyin belirlenmesinin yanı sıra gelecekte örgütün genel havası- iş tatmini dengesinin mümkün olan en iyi durumda olabilmesi için öneriler getirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın kapsamına, Muğla ili, Bodrum ilçesinde, özel ve kamu kurumunda görev yapan hemşireler dâhil edilmiş ve aralarındaki ilişkiyi analiz etmek amacıyla 212 kişinin katılımı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Anket çalışması için toplam 36 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Anketlere toplamda 201 katılımcıdan geçerli yanıt gelmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı vasıtasıyla güvenirlik, geçerlik, korelasyon ve regresyon yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda örgüt ikliminin bağ kurma, yenilikçilik ve adalet alt boyutunun iş tatmini üzerinde doğrudan ve olumlu etkileri tespit edilmiştir. Örgütsel güvenin bilişsel alt boyutunun iş tatmini üzerinde doğrudan ve güçlü olumlu etkileri görülürken duygusal alt boyutun iş tatmini güçlü ancak olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde okuyuculara ve araştırmacılara çeşitli öneriler sunularak bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the effects of the organizational climate and organizational trust felt within an organization on the job satisfaction of the employees. With this study, it is aimed to determine the perceived organizational climate in the delivery of health services and the level they perceive depending on the trust in the organization, as well as, it is aimed to make suggestions to the general atmosphere of the organization and the balance of job satisfaction to be in the best possible condition in the future. The scope of the research covers nurses working for public or private industries in Bodrum. The research was carried out with the participation of 212 people in order to analyze the relationship between them. A survey consisting of 36 questions was used for the research. 201 valid responses were received. The obtained data were analyzed using the reliability, validity, correlation, and regression methods through the SPSS statistical program. As a result of the study, the bonding, innovation and justice sub-dimension of the organizational climate were observed a direct and positive impact on job satisfaction. While the cognitive sub-dimension of organizational confidence has direct and strong positive effects on job satisfaction, it has been found that the emotional sub-dimension affects job satisfaction in a strong but negative way. In the conclusion part, the findings were evaluated by presenting various suggestions to the readers and researchers.