Quality parameters and some properties of olive oil from markets in Iraq/Erbil
Irak/Erbil'de pazarlanan zeytinyağlarının kalite parametreleri ve bazı özellikleri
  1. Tez No: 756686
  2. Yazar: PAYRAW SALIH KHUDHUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERİT ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak/Erbil'de tüketilen zeytinyağlarının kalitesini araştırmaktır. Bunun için 15 tane zeytinyağının (5 tanesi bahçelerden toplanan zeytinlerde üretilen (G örnekleri), 5 tanesi marketlerden satın alınan (M örnekleri) ve 5 tanesi Erbil/Irak fabrikalarda üretilen zeytinyağı (F örnekleri)) fizikokimyasal (toplam serbest yağ asidi, peroksit değeri, spesifik absorpsiyon katsayıları K232 ve K270, para-anisidin değeri, toplam oksidasyon) ve renk özellikleri, biyoaktif parametreleri (antioksidan (DPPH ve ABTS) ve toplam fenolik içerik), yağ asidi bileşimi (FAC) ) ve Fourier transform kızılötesi spektroskopisik özellikleri belirlendi. Zeytinyağı örneklerinin fizikokimyasal, renk, biyoaktif, FAC ve FTIR özellikleri arasında önemli farklılıklar vardı (p< 0.05). M ve F grubu zeytinyağlarının ortalama toplam oksidasyonu (totoks) istatistiksel olarak farklı değildir (p> 0.05). G grubu totoks örneğinin ortalaması ise diğerlerine göre daha yüksektir. Öte yandan, G grubunun ortalama MUFA değeri M ve F grubu örneklerine göre çok daha düşüktü. Buna karşılık G grubu örneğinin ortalama PUFA değeri diğer gruplara göre daha yüksekti (p< 0.01). FTIR özelliklerine göre, G grubu örneğinin ortalama ester ve metil indeksi, M ve F gruplarına göre daha düşüktür (p< 0.05). G grubunun ortalama asitlik indeksi, M ve F gruplarından istatistiksel olarak daha yüksektir (p< 0.05). Zeytinyağına yapılan taklit ve Tağşiş için FTIR kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study intended to investigate the quality of olive oils that were consumed for salad and cooking in Iraq/Erbil. The physicochemical (total free fatty acid, peroxide value, specific absorption coefficiency K232 and K270, para-anisidine value, total oxidation) and color properties, bioactive (antioxidant (DPPH and ABTS) and total phenolic content) parameters, fatty acid composition (FAC), and Fourier transform infrared spectroscopy characteristics of 15 olive oils (5 sample of Garden, 5 sample of Marketing, 5 sample of Factory) were determined. There were significant differences between the olive oil samples (p< 0.05) for physicochemical, color, bioactive parameters, FAC, and FTIR. In the case of groups, the mean total oxidation (totox) of the M group was statistically nonsignificant compared with the F group sample (p> 0.05). The mean of the G group sample of totox was significantly higher than the others. On the other hand, the mean MUFA of the G group was much less than the M and F group samples. In contrast the mean PUFA value of the G group sample, was significantly higher than that of the other groups (p< 0.01). In line with FTIR characteristics, the mean ester and methyl index of the G group sample were lower than those of the M and F groups (p< 0.05). Unlikeness, the mean acidity index of the Group G sample, was statistically higher than those of the M and F sample groups (p< 0.05). The researcher suggests using FTIR to determine the imitation and adulteration of olive oil.