Instagram hikaye efektleri kullanımının estetik cerrahiyi kabul etme ve benlik saygısı ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between the use of Instagram story effects, acceptance of aesthetic surgery and self-esteem
  1. Tez No: 756709
  2. Yazar: MELİSA YUDUM TABAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Psikoloji, Plastic and Reconstructive Surgery, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmanın temel amacı, Instagram hikaye efektleri kullanımının estetik cerrahiyi kabul etme ve benlik saygısıyla ilişkisinin incelenmesidir. Günümüz teknolojisinde özellikle Instagram'da hızla yaygınlaşan güzellik efektleri kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bu efektler yüze estetik işlemler ve makyajlar yaparak yüzü adeta kusursuzlaştırmaktadır. Bu kusursuzlaştırma estetik cerrahi uzmanlarının bile hastalara sunamayacağı boyutlardadır. Dolayısıyla efekt kullanımının yaygınlığı düşünüldüğünde bu durumun kadınların güzellik algısını bozabileceği, benlik saygılarını düşürebileceği ve onları estetik cerrahiye yönlendirebileceği öngörülmüştür. Bu çerçevede Instagram Hikaye Efektleri Kullanım Ölçeği (IHEKÖ) geliştirilmiş, estetik cerrahiyi kabul etme ve benlik saygısıyla ilişkisi incelenmiştir. Çalışma 2022 yılında çevrimiçi ortamda Google Formlar aracılığıyla hazırlanan anketin çeşitli sosyal medya platformlarında (Instagram, Whatsapp, Facebook) ve e-posta gruplarında paylaşılmasıyla ulaşılan 506 Instagram hikaye efektleri kullanıcısı kadının verilerinden oluşmaktadır. Çalışmanın veri toplama araçlarını Sosyodemografik Bilgi Formu, Instagram Hikaye Efektleri Kullanım Ölçeği, Estetik Cerrahi Kabul Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği oluşturmaktadır. Toplanan veriler, SPSS programı kullanılarak; korelasyon, regresyon, bağımsız örneklem t-test ve one-way Anova testleri aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışma bulguları Instagram hikaye efektleri kullanımıyla estetik cerrahiyi kabul etme ve benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda estetik cerrahiyi kabul etme ve benlik saygısının düşmesi, Instagram hikaye efektlerinin kullanımı ile açıklanabilmektedir. Çalışmanın bir diğer önemli bulgusu ise Instagram'da hikaye efektlerini kullanmanın güzellik algısını olumsuz etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the relationship between the use of Instagram story effects, acceptance of aesthetic surgery and self-esteem. In today's technology, especially in Instagram beauty effects have been used frequently by women. These effects make the face perfect by performing aesthetic procedures and make-up on the face. This perfection is in a dimension that even plastic surgeons cannot offer to patients. Therefore, considering the prevalence of the use of effects, it has been predicted that this may disrupt women's perception of beauty, lower their self-esteem and direct them to aesthetic surgery. Within this framework, Instagram Story Effects Usage Scale (ISEUS) was developed and its relationship with accepting plastic surgery and self-esteem was examined. The study consists of the data of 506 Instagram story effects users, who were reached by sharing the questionnaire prepared through Google Forms online in 2022 on various social media platforms (Instagram, Whatsapp, Facebook) and e-mail groups. The data collection tools of the study are Sociodemographic Information Form, Instagram Story Effects Usage Scale, Aesthetic Surgery Acceptance Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale. The collected data, using the SPSS program; analyzed using correlation, regression, independent sample t-test and Anova tests. The study findings revealed that there is a significant relationship between the use of Instagram story effects and acceptance of aesthetic surgery and self-esteem. In addition, accepting aesthetic surgery and low self-esteem can be explained by the use of Instagram story effects. Another important finding of the study is that using the story effects on Instagram negatively affects the perception of beauty.