Bir popüler kültür ürünü olarak instagram ve dijital hikaye anlatımı: İzmir'de amatör bisikletçilik ve fotoğraf paylaşımı üzerine bir inceleme
Instagram and digital storytelling as a product of popular culture: An analysis of amateur cycling and photo sharing in İzmir
- Tez No: 601323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAHATTİN KANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma İzmir kentinde amatör bisiklet turlarına katılan bireylerin gündelik yaşam pratiklerine dair deneyimlerini ve bu deneyimlerini Instagram sosyal medya uygulamasında paylaştıkları fotoğraflar aracılığıyla hikayelendirmelerini anlamlandırmayı hedeflemektedir. Çalışma epistemolojik olarak niteliksel yaklaşımdan faydalanmaktadır. Araştırmanın ampirik boyutunu katılımcı gözlem ve derinlemesine görüşmelerden oluşan altı aylık bir alan çalışma oluşturmaktadır. Bu alan çalışması sonucunda toplanan bulgular kuramsal olarak kültür teorileri, dijital hikaye anlatıcılığı tartışmaları ve sosyal medya kuramları bağlamında incelenmiştir. Çalışma İzmir'de bisiklet turlarına katılan bireylerin Instagram hesapları aracılığı ile gündelik yaşam pratiklerini hikayelendirdiklerini tespit etmiştir. Çalışma bu hikayelendirme deneyimlerinin büyük ölçüde yeni iletişim teknolojilerinin bireylere sunduğu imkanlarla ilişkili olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to scrutinize the daily practices of ordinary individuals who attend amateur cycling trips in İzmir and to understand the ways in which they tells stories of their experiences through the photographs they share on Instagram. Epistemologically, the research favors from a qualitative approach. The empirical component of the study is constituted by a fieldwork spanning a period of six months and consisting of in-depth interviews and participant observation. The data gathered from the fieldwork is then analyzed within the rubric of cultural theory, discussions on storytelling and social media theories. The study concludes by illustrating the ways in which individuals who attend amateur cycling tours in İzmir develop visual stories of their daily life experiences through the photographs they share on Instagram. A final concluding argument of the study is that it is the new communication technologies that now makes it possible for ordinary people to experience these visual storytelling practices.