Kapadokya Bölgesi sıcak hava balonculuğu - Gökyüzüne bak
Cappadocia Region hot air balloon - Look at the sky
- Tez No: 756711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kapadokya, taşıdığı kültürel mirasın yanında doğal güzellikleri ile macera ve doğa turizminin yapılabildiği en elverişli bölgelerden biridir. Ülkemizde sıcak hava balonculuğunun ilk kez gerçekleştirildiği Kapadokya bölgesi, günümüzün sıcak hava balonu faaliyetlerinden ayrı düşünülememektedir. Belgesel filmde Kapadokya Bölgesi'nde yoğun talep gören ve doğa aktivitesi olan sıcak hava balonculuğu ele alınmıştır. Bu aktivitenin gerçekleşmesinde önemli bir role sahip olan sıcak hava balon pilotları ve yer ekibidir. Bu bağlamda belgesel filmde balon pilotları ve yer ekipleri katılımcı olarak yer almaktadır. Böylelikle katılımcılar aracılığı ile sıcak hava balonculuğunun bölgedeki önemi ve uçuş aşamaları izleyiciye aktarılmaktadır. Çeşitli balon firmalarının bünyesinde gerçekleşen balon turları, kendi ekipleri ve balon pilotları ile uçuşu gerçekleştirmektedir. Bununla beraber Sivil Havacılık Güvenlik Merkezi'nin de kontrolü dâhilinde balon kalkış, balonu uçurma ve iniş aşamaları sağlanmaktadır. Ayrıca balon pilotları ve yer ekibi bir bütünlük içinde koordinasyonu oluşturmaktadır. Kapadokya bölgesi farklı görsel özelliklere sahip vadilerden oluşmaktadır. Sıcak hava balonları, meteorolojik koşullar tarafından oluşturulan hava nehirlerine yakalanır ve doğal bir manzarada vadiler boyunca seyahat eder. Tüm bunlar dikkate alındığında Kapadokya'da yapılan balon turları sıra dışı bir deneyim yaşatarak turistlerde önemli izler bırakmaktadır. Bu belgesel film ile Sıcak hava balonculuğunun bölgedeki tarihsel süreci, gelişim aşaması ve önemi ele alınarak katılımcıların mesleki deneyimlerinin izleyiciye aktarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to its cultural heritage, Cappadocia is one of the most favorable regions for nature tourism with its natural beauties. The documentary film was made in the Cappadocia region where the first hot air ballooning activities took place in Turkey. Therefore, the importance of hot air ballooning in the region and the stages of a balloon ride will be conveyed to the viewers by including hot air balloon pilots and ground crew in the documentary film. Hot air balloon tours are organized by various agencies and conducted by their own staff and balloon pilots. The stages of balloon take-off, flight, and landing are monitored by the Civil Aviation Security Center. Additionally, balloon pilots and the ground crew facilitate coordination. Cappadocia valleys have different visual characteristics. The hot air balloon flights take place in a natural landscape between the valleys as the hot air balloon is caught in the atmospheric rivers formed due to meteorological conditions. Thus, the Cappadocia balloon tours provide an extraordinary experience for the tourists. This documentary film aims to convey the professional experiences of the participants to viewers by addressing the historical development and the importance of hot air balloon rides in the region.